Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor villámlik néha egy...

Amikor villámlik néha egy vagy inkább kevesebb másodpercnyi időre elmegy az áram, miért?

Figyelt kérdés
Onnan vettem észre, hogy a számítógép lekapcsolt és villog a fény. Mitől van, hogy csak ennyi időre megy el az áram, és nem többre. Mert ha becsapódik és attól megy el, nem okozna sokkal nagyobb kárt? AZ utóbbi kérdést a áramszolgáltatói részre értem miért csak ingadozik? Nem égne szét a kábel vagy ilyesmi?
2011. júl. 20. 00:39
 1/8 anonim ***** válasza:
63%
Inkább kapcsold ki a géped, ha már nincs villám védett aljzatod, nem tesz jót a feszültségingadozás.
2011. júl. 20. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A hálózati villámvédelem lekapcsolt egy pillanatra. Én nem értem hogy sokan azt hiszik hogy az elektromos hálózat nincs védve, dehogy nincs.
2011. júl. 20. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Közvetlen esetre mit mondasz?
2011. júl. 20. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
23%
A villám ahova becsap ott roncsol megszakít mégpedig milliomod mp alatt.Csak az a készülék megy tönkre amibe belecsap értsük meg a lakás hálózatán nem terjed semmit!Ez fizikai lehetetlenség!Olyan nincs hogy egy lakásban több berendezés tönkremegy.Pld olyan volt hogy egy konyhában az elektromos vízmelegítőbe vágott bele a melegítő spirálja lyukadt ki és az elektroms résznek semmi baja nem lett.
2011. júl. 20. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Arra voltam kíváncsi igazából, hogy mi történik amitől ingadozik? mit csinál a természet?
2011. júl. 20. 02:22
 6/8 A kérdező kommentje:
Tehát becsap valahol és attól ingadozik vagy más oka van?
2011. júl. 20. 02:23
 7/8 anonim ***** válasza:

"Csak az a készülék megy tönkre amibe belecsap értsük meg a lakás hálózatán nem terjed semmit!Ez fizikai lehetetlenség!"


Ezen azért jót "nevetnek" a szakemberek, és a biztosító is. Rengeteg ellenpéldát tudnának hozni. Pl nem egy lakásban okozott már tüzet a szerinted nem terjedő villám.

Az a helyzet, hogy a közvetlen villámcsapott berendezés elhalálozásának a valószínűsége (majdnem) 100%. Egy közvetlen villám találat egy házban a hálózaton a víz- gáz-vezetékeken, pillanatnyi magasfeszültséget hoz létre. Ennek mértéke a földelés minőségétől az alkalmazott anyagok minőségétől, és a szereléstől is függ. Ezeket feszültségtüskéket a rendszerekre kötött berendezések általában nem élik túl. Ez persze erősen függ a hálózat kialakításától, és az alkalmazott villámvédelem minőségétől. Gyakorlatilag csak a konnektorból kihúzott berendezés van úgy-ahogy védve.


Neked kérdező: Ha valahova lecsap egy villám a közvetlen találatnál hatalmas károkat tud okozni, és egy iszonyatos elektromos lökést hoz létre a hálózaton. Ennek a lökésnek a nagysága a távolsággal csillapodik, és az időtartama a távolsággal arányosan nő. (tehát mondjuk 100 méterre a villámtól egy hirtelen feszültségemelkedés lép fel, ami tart néhány millisec-ig, aztán mondjuk 1000 méterre már a feszültség jóval alacsonyabb ugyan, de az időtartama akár másodperces nagyságrendű is lehet. Olyan ez mintha követ dobnál a vízbe. A legmagasabb hullámok a becsapódás közelében vannak, de ott tart a legrövidebb ideig is. Vagy hogy mást ne mondjak, valahogy úgy van ez mint a villám hangja. Közelről erőteljes egyetlen hatalmas csattanás, dörrenés, távolodva a hang morajlássá szelídül (?), de lényegesen hosszabban hallható...

2011. júl. 20. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A villám feszültséget indukál az elektromos hálózatban.

A transzformátor is hasonló elven működik:

Ha valahol elektromos áram halad, az gerjeszti a közelében lévő vezető anyagokat, így ha egy 240-es vezeték megcsap, akkor meghalsz, ha villám is pont akkor vág bele, meg is sülsz. Ropogósra. (persze nem teljesen így van, de nagyjából.)

Szal, azért megy el az áram, mert:

1: Lecsap a villám

2: gerjeszti a hálózatot

3: a hálózat túlfeszt észlel

4: ebből következőleg, mint egy biztosíték, lekapcsol

5: (hálózat) észleli, hogy csak egy pillanat volt

6: visszakapcsol.

(nem, nem 100%, hogy pontosan így van, de nagyon nem lőhettem mellé, javítsatok, ha tévedek)

G.

2011. júl. 20. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!