Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van ilyen tétel? (bőv. Lent)

Van ilyen tétel? (bőv. Lent)

Figyelt kérdés

Ami azt mondja ki valamilyen módon, hogy igaznak tűnő axiómákból való helyes dedukció után felléphetnek ellentmondások?


Ez egy kicsit elméleti, de hallottam valahol és kíváncsi vagyok, hogy létező tétel, illetve, hogy van-e bizonyítása.


2011. aug. 10. 19:47
 1/4 anonim ***** válasza:
Rémlik olyasmi, hogy nemcsak felléphetnek ellentmondások, hanem kötelezően lenniük kell. De nem 100%, majd javítanak a többiek... :))
2011. aug. 10. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Keress rá Gödel nevére.
2011. aug. 11. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Köszönöm, én rákerestem! :D


"Leghíresebb eredménye a nemteljességi tétel, ami azt állítja, hogy minden ellentmondásmentes rekurzívan felsorolható axiómarendszer, ami tartalmazza a természetes számok axiómarendszerét, nem teljes, azaz, vannak eldönthetetlen problémái."


"A Gödel-tétel tehát az axiomatikus rendszerek teljességét tagadja."


[link]

[link]

2011. aug. 11. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Na most az "igaznak tűnő axióma" egy teljes képzavar. Az axióma olyan állítás, amit a vizsgálódás szempontjából elfogadunk igaznak. Gödel állítása azt mondja ki, hogy ha elég bonyolult az ezen az axiómák által meghatározott rendszer, akkor lesznek benne eldönthetetlen állítások, amikről logikailag képtelenség bebizonyítani, hogy igazak vagy sem, például ilyen állítás a rendszer ellentmondásmentessége.


Tehát egy ilyen rendszerről nem tudjuk bebizonyítani, hogy ellentmondásos, sem az ellenkezőjét.

2011. aug. 11. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!