Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi okozza a dörgést (égzengést...

Mi okozza a dörgést (égzengést) és mitől függ hogy mekkora a hangja?

Figyelt kérdés

Úgy értem hogy a villámlás után szokott jönni a dörgés.

És mi okozza a dörgést? Miért ilyen hangos?


A hanggal kapcsolatban :

×××××××××××××××××××××××××××

Úgy tudom hogy minél magasabb a hőmérséklet annál hangosabb. Ugye van mindíg egyetlen egy hatalmas dörgés amikor pl 30-31 fok van.

De mekkora a dörgés hangja pl 50 foknál?


Ez mindíg is érdekelt.:)


2011. aug. 27. 20:51
 1/4 Silber ***** válasza:

Villámlás esetén annak magas hőmérséklete ionizálja és felmelegíti a levegő részecskéit, amely a hő hatására igen rövid idő alatt nagyon kitágul. Az így létrejövő lökéshullám generálja a hangot, amelyet mennydörgésnek hallunk.

"Úgy tudom hogy minél magasabb a hőmérséklet annál hangosabb."

Ezt hihetőnek tartom, elvégre magasabb hőmérsékletű gáz nagyobb térfogatú, és egységnyi idő alatt erősebb hullámot képez. Így hangosabb is lehet. Viszont ez a tartomány több ezer fok magasságában van. Az hogy kezdetben 30 vagy 50°C volt a levegő, lényegtelen. Elvileg ha -150°C-ról 3000°C-ra hevítenénk a levegőt az brutálisabb lenne, mint 2000°C-ról 3000°C-ra, mert kisebb a hőmérsékletkülönbség, kevesebbet tágul.

2011. aug. 27. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nem tudom hogy ezek a részecskék hány fokosak de az elmondásaidat elolvasva valamit nem értek.

Tételezzük fel hogy ezek a dörgés részecskék 0°C -osak. És ha 30 foknál képes ekkorát csattanni, akkor nem tudom hogy 50 foknál tényleg ugyan akkora-e.

Vagyis érthetőbben: elég 30 fok hogy csattanjon egy ekkorát, akkor +20 fok tényleg semmit nem változtat rajta? vagy a te példád szerint +1000 fok?

2011. aug. 27. 22:39
 3/4 Silber ***** válasza:

"Tételezzük fel hogy ezek a dörgés részecskék 0°C -osak."

Itt a probléma. Leírom mégegyszer a dörgés mechanizmusát:

1.: Lecsap a villám (ezt nem tárgyaljuk, miért teszi).

2.: Az elektromos ív felmelegíti azt a levegőmennyiséget, amelyen keresztülhalad, több ezer fokos hőmérsékletre.

3.: A felmelegedett levegő kitágul, és ellöki a külső, hidegebb réteget.

4.: A kitágulás miatt keletkezett hullámfront eléri a füled, és dörgést hallassz.


Annál erősebb a dörgés, minél jobban ki kell táguljon a gáz. Akkor tud nagyon tágulni, minél hidegebb hőmérsékletről indult. Tehát sokkal erősebben fog lökni ha 0°C-ról, mintha 2000°C-ról melegedne 3000°C-ra. Előbbi esetben kb. tízezerszeresére, utóbbiban csak tízszeresére nőne a térfogata (fejből írtam a nagyságrendeket, ne kövezzetek meg érte).

2011. aug. 28. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Jah értem.:)

Amúgy a villám ritkán csap le, tehát csak annyit látsz hogy villog az égbolt!:-)

2011. aug. 28. 09:48

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!