Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Káros-e a desztillált víz...

Káros-e a desztillált víz fogyasztása?

Figyelt kérdés

Úgy hallottam több helyen is, hogy igen. Az alábbi cikk részletből akkor mi az igazság?


"Az ivóvízzel kapcsolatban sokszor szó esik az oldott ásványi sók szerepéről. Egy nagyon elterjedt vélemény szerint szervezetünknek szüksége lenne az ivóvízben lévő ásványi sókra. Ebből következően, egyesek nem tanácsolják ásványi sókban szegény víz fogyasztását, mert az szervezetünk sókészletét csökkentené.


Klinikai mérések viszont azt mutatják, hogy az ivóvízzel felvett ásványi sók alig több, mint 20 perccel az ivás után szervezetből a vizelettel távoznak. Csak nagyon kivételes esetekben, hosszantartó teljes böjtölés alatt, hasznosít szervezetünk valami keveset az ivóvízzel fogyasztott ásványi sókból. Szervezetünk ásványi só készletét a fogyasztott táplálékból veszi fel. A különböző elemeket, amelyekre szükségünk van, mint a kalciumot, magnéziumot, nátriumot, káliumot, vasat és a nyomelemeket szervezetünk csak nagyméretű szerves molekulákkal körülvéve tudja hasznosítani. Ezek a fémionok mindig csak szerves komplexek alakjában épülhetnek be szervezetünkbe.


Ha ivóvizünkből az ásványi sókat asszimilálnánk – mint azt egyesek állítják – csontritkulás ellen a legjobb gyógyszer a sok kalciumot tartalmazó kemény városi víz lenne. A magnézium hiányból eredő általános rossz erőnlét ellen elég lenne magnéziumos ásványvizet fogyasztani. Az orvosi tapasztalat pontosan az ellenkezőjét mutatja: minél több olyan szervetlen sót veszünk magunkhoz, mint amelyikből hiányunk van, annál jobban súlyosbítjuk a hiányt.


Egyes, ásványvizeket üvegben értékesítő vállalatok az általuk árult víz ásványi só összetételét úgy reklámozzák, hogy szervezetünknek naponta ennyi meg ennyi ilyen és olyan ásványi sóra van szüksége, ami igaz is. Ezután megadják az árult ásványvíz vegyi összetételét amiből a jóhiszemű vásárló arra a következtetésre jut, hogy elég a reklámozott ásványvízből egy bizonyos mennyiséget naponta meginnia ahhoz, hogy ásványi só szükségleteit fedezze. Az ilyen reklám az ide vonatkozó tudományos információ elhallgatásával hazugnak minősül és a fogyasztó egészségét károsíthatja."


2011. szept. 4. 11:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
65%

Meséljek egy vicces dolgot?


Az, hogy kipisiled amit megiszol, az igaz. Csak tudod, előtte jár egy kört a véráramban. A gyomrod és a veséd nincs közvetlen összeköttetésben, tehát amit kipisilsz, annak elsőnek fel kell szívódnia.


És mondjak még egy vicces dolgot? Ha nem visel be ásványi anyagokat, akkor is ki fogsz pisilni különböző sókat. Mivel a szervezet ugyan igyekszik visszatartani őket, de a különböző hulladékanyagok bizony tartalmazzák ezeket. Ha sok folyadékot viszel be, sokat pisilsz = sok ásványi anyagot veszítesz. Az izzadásról ne is beszéljünk. Nyaltad már meg az izzadt bőrödet? Elég sok sót veszítünk ott is.


Ha csak desztillált vizet iszol, ami jóformán nyomokban sem tartalmaz semmiféle ásványi anyagot, attól a szervezetből még fokozatosan ürülni fognak. És meséljek egy másik vicces dolgot? Az idegeid pl a sónak (kálium-nátrium pumpa) köszönhetően működnek. Ha a szervezeted túl sok ásványi anyagot veszít (ami megállíthatatlan) akkor egyszerűen le fog állni az idegi működés.


Ha csak desztillált vizet iszol, akkor fokozottabban veszítesz ásványi sókat, "magával viszi a víz" mivel a vízben, pláne a desztillált vízben jobban oldódnak az ásványi anyagok, mint a vérben. A vizelet nagy része víz. Ha telített oldat, akkor több marad benn. Ha az oldal szinte csak víz, akkor oldódnak benne az anyagok, és távoznak. Ezzel nincs is gond, amíg folyamatos az utánpótlás.


Ez nem feltétlen azt jelenti, hogy csak ásványvizet szabad inni, a csapvíz is tartalmaz oldott ásványi anyagokat. A desztillált (pont azért desztillálják) nem.


Ez pl a vízmérgezés, amikor felborul az ásványi anyag egyensúly.

2011. szept. 4. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Ájhevnó ***** válasza:
83%
Az ozmózishatás miatt, ha deszt.vizet iszol, a más úton bevitt ásványi anyagok sem fognak felszívódni az emésztőrendszeredből, így csökkentve a ionok, és más ozmoaktív anyagok felvételét. Eredmény lehet egy kellemes hasmenés. Hoszzú távon a fent vázolt folyamat nyilván nem az örök élet titka, tehát nem ajánlott a desztillált víz fogyasztása.
2011. szept. 4. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
83%
...és tetejében még a szomjadat se oltja...
2011. szept. 4. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
61%
A desztillált víz ivásába belelehet halni.Épp úgy mint a tenger víz ivásba.A só háztartási egyensúly igen fontos.
2011. szept. 4. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
51%

Általában igazatok van - csakhogy mostanában minden étel nagyon sós. Ezt is írják mindenütt: hogy túl sósak.

Ez viszont azt jelenti, hogy télen, amikor nem izzadsz ennyire, viszont sok tartósított (leginkább sózott) ételt eszel - akkor nyugodtan ihatsz desztillált vizet is mellé.

Bár azért így se vidd túlzásba.

2011. szept. 4. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
78%
A 12.31-es jó nagy hülyességet írt le. A NaCl-on kívül még engeteg más létfontosságú ásványi sóra van a szervezetnek szüksége. Tehát azért mert sós ételeket eszel, az azt jelenti, hogy csak a NaCl-ot pótlod. Ha mellé desztilált vizet iszol, akkor nagyon ügyesen beállíthatod a NaCl szintedet (a sós ételekkel beviszed, a desztilált vízzel kioldod magadból), viszont minden más fontos nyomelemet, sót kioldasz magadból. Az eredmény hosszú távon halálos! Eszedbe ne jusson desztilált vizen élni!
2011. szept. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
82%
Ha egyszer iszol belőle, attól nem lesz semmi bajod, a folyamatos fogyasztásának hatásaid pedig olvashattad.
2011. szept. 4. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
71%
Igyál vazze, kiköpöd úgyis, olyan ízetlen steril mint a műanyaglavór.
2011. szept. 4. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
68%

Illetve ha egy nyelet deszt. vizet egy percig a szádban tartasz, óhatatlanul is pisilned kell tőle. :)

(Ez "scienticif legend" minálunk, mert a tanár állítja, de önként jelentkező eddig még nem akadt, aki megerősítette volna. De azért a profnak elhisszük.)


A cikk vegyesen tartalmaz igazságot és ügyes ferdítést, de ezt nem tudtam hová tenni. "Klinikai mérések viszont azt mutatják, hogy az ivóvízzel felvett ásványi sók alig több, mint 20 perccel az ivás után szervezetből a vizelettel távoznak." Ennyi idő alatt nem szívódnak fel, szóval ama klinikai mérések valami mást mutattak ki, vagy valamilyen vizeletvisszatartási betegektől vették a mintát. Elvégre ha ivással beviszel némi ásványi sót nem kell húsz perc múlva pislined tőle, ergó nem is távozhatnak a vizelettel. Különben a reggel elfogyasztott kávé a munkahelyen igen kellemetlen következményekkel járna (vagy a szünetben bedobott kóla miatt a fél osztály kikéreckedne). Ha azt akarták volna mondani, hogy a szervezet húsz perc alatt kiválasztja a sókat (fel sem szívja ennyi idő alatt az összeset), akkor a fordítás/megfogalmazás sikerült igen szerencsétlenre. Bár az igaz, hogy a húgyutak falán jobbára vízvisszaszívás történik már, tehát ha elhagyta a vesét, az a só nem szívódik fel, tehát "20 perc múlva a vizeletbe távoznak" formában több értelme lenne a mondatnak. De az az alig több, mint húsz perc azért pár órával több. :)

Egyébként szerintem a mondat helytálló, de patkánykísérlet volt eredetiben. Aztán lemaradt ez a kis kiegészítés...

2011. szept. 4. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Quakes válasza:
77%

Üdv.

Mindenki ugyanazt írja azaz hogy a desztvíztől kiürülnek a szervezetből az ásványi anyagok.


Az ételekben lévő ásványi anyagok nem pótolják ezeket?


A vízben lévő ásványi anyag szervetlen formában van, a szervezet meg jobban a szerves formában lévőt tudja hasznosítani.


Hisz kb 1 liter normál vízben lévő ásványi anyag meg sem közelíti mondjuk 1 adag szilárd ételben lévő ásványi anyag tartalmát.

Sőtt gondolom min 10000x szer több van 1etlen pl csirkecombban mint 1 liter csapvízben.


Habár én úgy tervezem hogy 1 liter desztvízbe kb fél liter házilag turmixolt vegyes gyümölcs/zöldség levet öntök (Esetleg még egy két kiskanál hidegen sajtolt olajat).

Szerintem ezzel minimum 3 legyet ütök egy csapásra:

- vitaminokat viszek be.

- ásványi anyagot szerves formába

- mentes káros anyagoktól


Válaszokat előre is köszönöm! Szép napot!

2012. júl. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!