Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meddig tart ki egy üstökös...

Meddig tart ki egy üstökös energiája?

Figyelt kérdés
2011. szept. 25. 14:12
 1/3 anonim ***** válasza:
Mire gondolsz? Saját magának max.mozgási energiája van.
2011. szept. 25. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Amíg a csillag, ami körül kering vonzza. :-)


Pedro

2011. szept. 25. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 dellfil ***** válasza:

Szerintem arra gondol a kérdező, hogy mennyi ideig, vagy másként hány "keringési periódus" az amíg kómát, és uszályt produkál egy üstökös.

Ezt sok minden befolyásolja.

Először is, az üstökös a Naptól elég távol - ott ahol nem kap annyi napenergiát a felszínére - fagyott gázok, vízjég, és kőzetek keveréke. Úgynevezett "piszkos hógolyó". :)

Ha valamilyen oknál fogva bekerül a Naprendszer belsőbb térségébe, ott egy bizonyos Naptávolságnál (kb. a Jupiter-Szaturnusz között valahol) elkezdenek szublimálni a legalacsonyabb forrpontú komponensek. Kialakul a kóma. (Ekkor szokták felfedezni) Közeledve a Naphoz, egyre jobban forrni, pezsegni kezd a felszíne és a Nap sugárnyomása, meg a napszél együttes hatására kialakul a csóva is.

Namármost, ha valamelyik nagybolygó (általában a Jupiter, de lehet más is) úgy befolyásolja a pályáját, hogy tartósan a Naprendszer belsőbb régióiban marad, rövid periódusú üstökössé lép elő. Ez tulajdonképpen a "halála" is. Minél rövidebb a periódusa, annál hamarabb fogy el az illékony része. Így megszűnik "aktív üstökös lenni. Ezután többféle sorsa lehet, attól is függően, hogy a keringései során milyen közel került a Naphoz, vagy valamelyik nagybolygóhoz, emiatt hogyan módosult a pályája stb.

Ha úgy alakul, akár belezuhanhat a Napba, a Jupiterbe, (lásd a Soemaker-Lewy üstököst) de előtte a megközelítés miatt darabokra is szakadhat, és úgy zuhan le.

Amelyik viszont viszonylag stabil pályán, a nagybolygók háborgatásaitól viszonylag mentesen rója ellipsziseit a Nap körül az akár év tízezres nagyságrendű ideig is "üstökös" maradhat "rövid periódusú" létére. Azután elfogy az illékony anyag, és öreg inaktiv üstökös maggá válhat, hacsak nem hullik apró darabokra. Meteor rajjá válik. Emlékezzünk csak: piszkos hógolyó!

Egyébként a "működő" üstökösök is szórnak el port, és kisebb-nagyobb szilárd részeket.

Tehát úgy pár száz, és pár tízezer év között mozog az üstökösök élettartama. Mármint a rövid periódusúaké.

Az a tény, hogy napjainkban is fedezhetünk fel üstökösöket, bizonyítja az Oort felhő meglétét. Ez a Naptól egy-másfél fényévig terjedő távolságban elhelyezkedő - a Napot gömb alakban körülvevő - ritka, de azért sok milliárd üstökösmagot tartalmazó felhő. Azon a távolságon van a külső határa, ahol már a Nap gravitációs erejének szintje egyenlő, vagy kisebb, mint a környező csillagoké. Ebből a felhőből van, és még sokáig lesz is az "üstökös utánpótlás". :D


dellfil

2011. szept. 25. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!