Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért a derivált függvény...

Miért a derivált függvény grafikon érintőjének meredeksége adja meg a PILLANATNYI sebességet?

Figyelt kérdés
Ma tanultunk deriválni, és nem értem miért azonos egy pl nem egyenletesen mozgó test sebességének nagysága x0-ban a derivált függvény x0 pontjába húzott érintőjének meredekségével. Tehát a gyakorlatias oldalát nem értem.
2011. szept. 29. 18:09
 1/5 bongolo ***** válasza:
100%

Azt hiszem, picit összekevertél dolgokat.


Az elmozdulás-idő grafikonból kell kiindulni. Tehát t időpontban s helyen vagyunk, t+Δt időpontban pedig s+Δs helyen. A grafikonon a görbe átmegy a (t;s) valamint a (t+Δt; s+Δs) pontokon is. A görbe a két pont között jobbra megy Δt-t, felfelé meg Δs-et. Vagyis a meredeksége itt Δs/Δt. Ha most belegondolsz a fizikába, ez éppen a pillanatnyi sebesség.


Igaziból persze a határértékeket kell számolni, úgy még pontosabban kijön a dolog, úgy lesz az az egyenes a függvény adott pontban lévő meredeksége, a deltákból ds/dt lesz.

2011. szept. 29. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi, igazából érthető csak arra gondoltam, hogy vannak pl olyan függvények, amiknek a deriváltja nem konstans. Pl harmónikus rezgőmozgásnál a fizikában. A trigonometrikus függvényeknek azt hiszem nem konstans. Na és ott a keresett pontban, pl t0-ban a pill sebesség a derivált függvény t0 pontjába húzott érintő. Nem? (Ezek közül nem vagyok biztos mindenben. )
2011. szept. 29. 19:08
 3/5 bongolo ***** válasza:
100%

Nem!

A pillanatnyi sebesség az eredeti (nem pedig derivált) függvény t0 pontjába húzott érintője.

Ami persze megegyezik a derivált függvény adott pontbeli értékével (nem pedig meredekségével).


Annál a konstans-nem konstans dolognál megint félreértesz valamit. A szinuszfüggvénynek a deriváltja is egy jól meghatározott függvény (egyébként az a koszinuszfüggvény). Hogy nem konstans? Na bumm. Az csak azt jelenti, hogy a "sebesség" nem állandó.

2011. szept. 29. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget, egyébként valahonnan a netről szedtem azt, hogy a derivált függvény érintője stb. stb.. Holnap is van matek, akkor világosabb lesz a dolog :)
2011. szept. 29. 19:37
 5/5 anonim ***** válasza:

Félek, hogy holnap sem lesz világosabb a sebesség és a derivált kapcsolata.

Egy gyakorlati példa:

Abból, hogy 12 óra 10-kor elmentem az 5-ös km-kőnél, nem lehet a sebességemről semmit tudni.

Ha 12 óra 11 perckor járok a 6 -osnál, ebből már sejteni lehet valamit. (átlagsebesség)

Ha fél perc alatt megtett utamat mérik ( gépkocsi ) már sejteni lehet, hogy közben túlléptem a sebességkorlátozást, ha a 0,1 mp alatt megtett utamat mérik - na ennek hányadosa már közel van a pillanatnyi sebességhez, akkor büntetnek.

Szóval, ha gyakorlati példát keresel ne az út-idő görbére gondolj, mert az pont ilyen mérések alapján lehet felvenni és abból lehet deriválással következtetni. ( erre biztosan tudsz sok példát pl katasztrófák kivizsgálása a fekete doboz adatai alapján )

2011. szept. 29. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!