Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A növényi sejtek meddig...

A növényi sejtek meddig életképesek osztódás nélkül?

Figyelt kérdés
Ugye tudjuk, hogy az idegsejtjeink többsége egyidős velünk, és bár pusztulnak, de vannak amik 70-100 évig is élnek amíg az ember él. Az a kérdésem, hogy a növényi sejtek meddig tudnak élni, ha már nem osztódnak, mert a kambium oké, hogy több 1000 évig is él, de abban osztódnak a sejtek, és ezért megújulnak. De egy zárt szállítónyaláb meddig működhet egy nem vastagodó fatörzsben? Pl.: pálma törzsében?
2011. okt. 10. 22:46
 1/3 anonim ***** válasza:

Nehéz kérdés... ugyebár a sejtelhalás növényeknél (főleg a szállítószövets sejtjeinél) általános, de ilyenkor már csak a szerepét látja el, nem nevezhető élőnek. Az egész növényt nézve én kapásból nem tudok olyan sejtet, ami egy évelőnél egész életében megmaradna élőnek, mert legfeljebb a csúcsmerisztéma "őssejtjei" foghatóak fel annak, de bizonyos idő után a főtengely növekedése leáll, és ezek a sejtek is differenciálódnak.

(Esetleg igen redukált formában a phloem-elemek...?)

A cikkek között egyelőre csak teljes növényi szeneszcenciával és a fotoszintetikus aktivitással foglalkozó írásokat találtam, de igen tág témakörre kerestem. Ha szembejön a megoldás, majd még írok.

2011. okt. 10. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ok, köszi, igazából az érdekel, hogy a pálmák hogy tudnak sokáig élni, ha nem vastagodik a törzsük, vagyis nincs utánpótlása a szállító edénynyaláboknak.
2011. okt. 10. 23:52
 3/3 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy mégiscsak vastagodik, csak kis mértékben. A farész el tudja látni a feladatát holtan is(sőt, csak holtan), a háncselemek pedig folyamatosan keletkeznek.
2011. okt. 13. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!