Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan van pontosan a nutáció...

Hogyan van pontosan a nutáció (meg a precesszió9?

Figyelt kérdés

A google-t olvastam, a precessziót nagyjából értem, de akkor az azt jelenti, hogy 12500 év múlva télen lesz nyár és nyáron lesz tél mert ellenkezőleg dől a Föld?

A nutációnál meg nem egészen értem, hogy mi történik. Egy hullámvonal mentén mozog a Föld, és így ha kis mértékben is, de folyamatosan változik a Föld-Nap távolság, ahogy a hullámvonalban folyik a keringés a nap körül?


2011. okt. 12. 13:35
 1/9 anonim ***** válasza:

Itt jól le van írva mindkettő.

[link]

2011. okt. 12. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az évszakokkal kapcsolatban:

"13000 évente a növények, illetve minden élő szervezet belső, biológiai órája átállítódik, télről nyárra. De ez nem egy adott pillanatban történik meg, hanem 13000 év, fokozatos átmenete alatt. Vagyis, végeláthatatlan sorban, generációk sokasága lassan megtapasztalja az évszakok eltolódásait, 72 év alatt 1 foknyi változást. Ennek eredményeképpen 14970-ben az északi féltekén olyan természetes lesz a decemberi nyár, mint ma Ausztráliában."


[link]

2011. okt. 12. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Képzelj el egy 3D koordináta rendszert, amelyben a naprendszer összes égitestje mozog. Helyezz el egy képzeletbeli egyenest a Föld forgástengelyével párhuzamosan. Ahogy a naprendszerben a gravitációs erő hatására Föld mozog, azt tapasztalod, hogy a forgástengelye egy idő után nem lesz párhuzamos az eredeti egyenessel. Hosszabb idő elteltével megállapíthatod, hogy ez az eltérés hol kisebb, hol nagyobb, egész pontosan periodikusan változik. (persze a valóságban pályaegyenletekkel számították ki) Ez a periodikus tengelymozgás a PRECESSZIÓ.


A számítások során minden testet tökéletes gömbnek és egyenletes tömegeloszlásúnak tételeztek fel. A valóságban azonban az egyáltalán nem igaz. Így az egyes égitestek súlypontja nem a tengelyükön van, és a gravitációs erő, ami mozgatja őket, egy kicsit "rángatja" a súlypontot a tengely körül, amit mi a tengely elmozdulásaként észlelünk. Vagyis a Föld mindenkori tengelye által a koordináta rendszerben rajzolt hullámvonal körül, amit az előbb kiszámítottunk, további ingadozás észlelhető. Ezt az ingadozást nevezzük NUTÁCIÓnak. (Bradley 1747)

2011. okt. 12. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2011. okt. 13. 10:49
 5/9 A kérdező kommentje:
A szöveget elolvastam, de abból még nem kaptam kielégítő választ a 2. kérdésemre.
2011. okt. 13. 10:53
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha a nutáció és a Föld-Nap távolság összefüggésére gondolsz, akkor nem.

A Föld forgástengelye tehát mozog egy képzeletbeli zárt görbe mentén. Ez a precesszió. De ez az elméleti görbe, a valóságban a tengely még ettől a görbétől is erre-arra kitér kismértékben. Ez a nutáció. Eközben a Föld kering a Nap körül, aminek semmi köze a tengely mozgásához, így a Föld-Nap távolsághoz sem..


Szemléletesen úgy képzelheted el, hogy a föld tengelyét rögzíted a föld középpontjához, majd ahol a tengely döfi a földet, ott rajzolsz, mondjuk egy kis kört úgy, hogy a tengely a körvonalon legyen. De a körvonalra rajzolsz egy pici hullámvonalat is. Ezután a föld a nap körül úgy keringjen, hogy a föld középpontja "normálisan" megy körbe, közben pedig a tengely a kis hullámvonal mentén megy.

Ez persze a valósághoz képest kicsit mesterkélt, de valami ilyen.

2011. okt. 13. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Ha viszont így van, akkor a tengely billeg, azaz a Föld dőlésszöge nem mindig ugyanakkora, hanem egy kicsikét változik. (periodikusan ca. 18 év alatt)
2011. okt. 14. 09:58
 8/9 anonim válasza:

Itt képpel is szemléltetve van:

[link]

2014. nov. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Kösz. A precessziót már régóta értem, csak a nutáció volt kérdéses. Viszont a Föld tengelyének a dőlésszögege fix értékként szerepel mindenhol, holott, ha nutáció van, akkor egy +- értéknek kellene lennie. De ezt valahogy nem emlegetik. Ezt nem értem igazából.
2014. nov. 13. 11:46

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!