Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Most akkor abszolút nulla...

Most akkor abszolút nulla fokon mozognak a részecskék?

Figyelt kérdés
Olvastam Feynmantól a Hat könnyed előadás című könyvben, hogy a Heisenberg-féle határozatlansági reláció miatt abszolút nulla fokon sem áll meg a mozgás, mert akkor tudnánk a helyét és impulzusát. Lehet, hogy rosszul emlékszem a könyvben leírtakra, de mivel nem lehet elérni a 0 K-t akkor miért ír ilyet?
2011. nov. 8. 21:35
1 2
 1/15 mantis religiosa ***** válasza:
Abszolút nulla fokon nem mozognának a részecskék, mert az energiájuk is nulla lenne, lévén bármilyen szám nullával való szorzása nullát eredményez. A Heisenberg-féle bizonytalansági reláció azt feltételezi, hogy a vizsgált részecske mozog, vagyis van energiája, ami abszolút nulla fokon nincs.
2011. nov. 8. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

III. főtétel:



Az abszolut 0 fok nem érhető el. A kérdés önmagában értelmetlen.

2011. nov. 8. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
abszolút nulla fokon a térfogat is nulla lenne, ami nem lehetséges
2011. nov. 8. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 mantis religiosa ***** válasza:
Nyilván ez csak elméleti kérdés, olyan mi lenne ha... tipusú. A kérdezőnek: Az írók, sci-fi szerzők gyakran vesznek kiindulásként olyan dolgokat, amelyek nem léteznek, nem kivitelezhetőek. A valós dolgokra ott vannak a kvantum fizika-könyvek. :-)
2011. nov. 8. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

"de mivel nem lehet elérni a 0 K-t akkor miért ír ilyet?"

Azert, mert a hatarozatlansagi elv nem a termodinamikai mozgasbol fakad! Nem azert nem tudjuk meghatarozni az elektron helyet es impulzusat, mert termikus rezgest vegez!!! Egyszeruen ilyen az elet... ilyen az elektron. Homerseklettol fuggetlenul.


Azok, akik szerint a 0 K-en nem ervenyes a hatarozatlansagi elv, azok nagyon nincsenek kepben.

2011. nov. 9. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Na ezért kellett volna elolvasni mégegyszer. Nem olvastam ugyan de szerintem ilyet nem ír. a 0°K hőmérsékletnek pont ez a lényege hogy ez az az elméleti határ, ahol a részecskék hőmozgása 0. Hogy ilyenkor hogyan viselkedne az anyag, fogalmunk sincs, és nem is nagyon lehet. Bármit írnak róla a mozgás megszűnésén kívül, az puszta spekuláció, tehát gyakorlatilag teljesen értelmetlen erről vitázni. Ha az a könyv mégis olyasmit írna, hogy ott is van hőmozgás, akkor pedig úgy ahogy van felejtsd el az egészet.
2011. nov. 9. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"Hogy ilyenkor hogyan viselkedne az anyag, fogalmunk sincs, és nem is nagyon lehet. Bármit írnak róla a mozgás megszűnésén kívül, az puszta spekuláció, tehát gyakorlatilag teljesen értelmetlen erről vitázni."

Nem ertelmetlen errol vitazni, mivel az abszolut 0 fok nem jelent egy olyan elszigetelt jelenseget, mint az esemenyhorizont. A szingularitasban valoban nem tudunk beteinteni, es erre eselyunk sem lehet. De az abszolut 0 fok az mas. Nagyon megtudjuk kozeliteni, es mivel az anyag tulajdonsagai nem folytonos atmentet alkotnak, lehet 0K-re extrapolalni. Pont ilyen extrapolacio, hogy a homozgas megszunik.


Erdekessegkeppen megjegyzem, hogy elvileg van lehetoseg a negativ homerseklet eleresere, amit az tesz lehetove, hogy a homersekletet az entropiabol vezettuk le.


Az is nagyon fontos, amire Feynman hivatkozik, hogy az elemi reszecskek zero ponti energiaja sem 0, azaz a hatarozatlansagi relacio a 0K-es elektronra is vonatkozik:

"A system at absolute zero still possesses quantum mechanical zero-point energy, the energy of its ground state. The kinetic energy of the ground state cannot be removed. However, in the classical interpretation it is zero and the thermal energy of matter vanishes."


Akit erdekel itt olvashat:

[link]

2011. nov. 9. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Abszolút nulla fokon nem mozognak a részecskék. De ez lehetetlen, így az abszolút nulla fok elérhetetlen.
2011. nov. 9. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, akkor mégis csak van értelme. (Miért írják sokan, hogy ez értelmetlen, ha nem értenek hozzá? Egy fizikus általában jobban ért a fizikához. Lehet, hogy én emlékszem rosszul, de nincs itt a könyv, hogy újra elolvassam.)
2011. nov. 9. 20:31
 10/15 anonim ***** válasza:
Senkit ne zavarjon, hogy Heisenberg a tételében valószínűségekről, bizonytalanságról beszél. Innentől kezdve egy konkrét mérés konkrét értékéről körülbelül annyira értelmes beszélni, mint a nullával osztás eredményéről.
2011. nov. 10. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!