Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Macska látószervével kapcsolat...

Macska látószervével kapcsolatos kérdések. Valaki tud választ adni rá?

Figyelt kérdés
Van egy felnőtt macskám. Néha csak úgy leül velem szembe és bámul. A fény miatt a pupillái kicsik. Mikor elkezdem a földön ide-oda húzgálni a gyújtómat (cigizés közben volt ez), akkor támadó állást vett fel és a pupillái hatalmasra tágultak, változatlan fényviszonyok mellett. Ezek szerint a macska képes változtatni a pupillája nagyságát, és az nem csak a fényre reagál? (vagy mit csinál ilyenkor, zoom-ol? :D) Apropó zoom-olás. Van olyan élőlény a földön, ami tud zoom-olni a látószervével, vagy ez azon ritka emberi találmányok egyike, amit nem a természettől loptunk?
2011. dec. 6. 21:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Szimplán megijedt a macska. Ez nem egyedi jelenség, az ember pupillája is kitágul az adrenalin hatására.
2011. dec. 6. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Alapvetően a fényre reagál, de reagálhat másra is. Esetedben az idegesség tipikus jele volt - a támadó állás se véletlen.
2011. dec. 6. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
68%

Elég sok élőlény szemében van beépített "zoom". A tiédben is: az a sárgafolt.

Itt megváltozik az ideghártya alakja, és adott területen sokkal több idegsejt van, ami jobb felbontást, nagyobb érzékenységet tesz lehetővé. Ez az éleslátás területe - a szem többi részének jóval kisebb az érzékenysége.


Madarak szemében 2 sárgafolt van, így egyszerre 3 dolgot láthatnak élesen.

2011. dec. 6. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Ahham... köszönöm a válaszokat.

A macska nem ijedt meg. A támadó állást arra értettem, mikor lelapul, figyeli a mozgást, várja, mikor a legalkalmasabb a támadás, játékként fogta fel. Ha megijedt volna, akkor pont ellentétesen cselekszik. Domborít, farka égnek áll, ahogy a szőre is (hosszú szőrű macsek ez), azonnal menekülőre fogja. Egyébként nem beszari fajta. Mondhatni házőrző. Kutyáknak simán nekimegy, más macska nem jön a telkünkre.

2011. dec. 6. 23:00
 5/11 anonim ***** válasza:

Az előzővel nem értek egyet, de nem pontoztam le, mert végülis csak szabadon értelmezte a zoomolás fogalmát :P


ha jól tudom, két féle zoom létezik, az optikai, és a digitális. Az optikai működésében nem voltam biztos, ezért utánanéztem:


[link]


tehát ez a fokális távolság, azaz, a lap/félgömb, amin az érzékelők vannak, milyen távol van a kis réstől, amin bejön a fény. ezt szerintem kizárhatjuk, mert nehéz olyan szemgolyót elképzelni, ami képes szétnyúlni.


a digitális zoomnak nem néztem utána, de ott meg ha nem tévedek nagyon, a beérkező képből csak "csalással" csinál nagyobb felbontású képet: ráközelít a kép egy részére, és a pixcelek közötti réseket megpróbálja kitalálni. Ilyen meg nincs nagyon értelme csinálnia az agynak, hiszen amit lát, azt mindet szépen fel tudja dolgozni, nincs szükség nagyobb, de rosszabb minőségű képre.


de nem vagyok nagy szakértő, lehet hogy tévedek.

2011. dec. 6. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Ha meggondolod ez a logikus: ha akcio van, akkor erdemes jobban kinyitni a pupillat, mivel, akkor tobb feny jut a szembe, ami noveli a kontrasztot. A latas erzekenysege javul... jobban eszrevesszuk a regadozot, illetve a macska az egeret. Jobban, gyorsabban tudunk reagalni. Ez persze egy csomo mas fiziologias reakcioval is kiegeszul.


Az a zoom-os dolog ugy hulyeseg, ahogy van.

2011. dec. 6. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
döncike az én hszemre mondod? köss bele kérlek akkor csak az első hibába.
2011. dec. 6. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek. Ezek szerint a zoom-ot az ember találta ki. A pupilla növekedéssel kapcsolatban viszont arra lennék kíváncsi, hogy a macsek magától csinálja-e. Nem adrenalin, vagy egyéb fiziológiás változás miatt. Mondjuk nyugodtan ül alaphelyzetbe és úgy is képes változtatni a pupillája nagyságát?

A zoom-olással kapcsolatban pedig az optikai zoom érdekelt. Köszönöm, hogy fáradozztál az utánanézéssel.

2011. dec. 6. 23:20
 9/11 anonim ***** válasza:

"döncike az én hszemre mondod? köss bele kérlek akkor csak az első hibába"

Zoom: az optikai rendszer atrendezesevel az adott erzekelo teruletre a latomezo kisebb terulete vetul. Ez tortenik kulonbozo objektivek alkalmazasakor, amikor van arra lehetoseg, hogy a lencseket egymashoz kepest elmozditsuk. Ilyenkor a fokusz tovabbra is az erzekelolapkara esik, de kisebb terreszbol gyujtjuk a fenyt. Ilyet tudomasom szerint egyik szem sem kepes csinalni.


Ami a sargafoltnal tortenik, az az, hogy a latomezo kozepebol erkezo feny a retina egy olyan pontjara vetul, amin nagyobb a receptorsuruseg, mint a retina tobbi reszen, ami azt eredmenyezi, hogy a latomezo kozeperol egy reszletesebb kepet tudunk alkotni. zoomolni nem tudsz, nem vagy arra kepes, hogy ha ranezel nagyon a monitorodra, akkor az "felnagyitodik", mig a periferian levo objektumok kiusznak a latomezobol. A legtobb fenykepezogep ezt tudja, ki lehet probalni.

2011. dec. 6. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
aha, tehát akkor ugyanazt mondod mint én... csak nem olvastad el az összes hsz-t :D
2011. dec. 7. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!