Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen képletekkel kellene...

Milyen képletekkel kellene megoldani ezt a fizika feladatot?

Figyelt kérdés

Nem azt akarom, hogy a fizika házimat helyettem csináljátok meg, ezt a feladatot csak gyakorlásképpen akarom megcsinálni, mert át akarom ismételni az egész középiskolai anyagot. (fizikai érettségire készülök) Én jó vagyok fizikából, de egyszerűen ötletem nincs, hogy ezt a feladatot, hogyan kéne megoldani.


Mekkora átlagos erőt fejt ki egy géppisztolyból leadott lövéssorozat a céltáblára, ha 1 perc alatt 120 lövedék csapódik a táblába 200 m/s sebességgel. Egy-egy lövedék tömege 50 g. Mekkora erőt fejt ki egy lövedék a céltáblára, ha 5cm mélyen hatol be a tábla anyagába?


Addig sikerült eljutnom, hogy kiszámoltam 1 lövedék mozgási energiáját. Egyébként ennél a tananyagnál ez a fő képlet: p*V=n*k*T, de hogy ezt milyen formában kellene felhasználni, arról gőzöm nincs.


2011. dec. 9. 22:06
 1/7 anonim ***** válasza:

p*V=n*k*T nagyon nem, ez gáztörvény, ide pedig mechanika kell.

F=I/t, E=1/2*m*v2, s=a*t2/2, F=m*a, energia és lendületmegmaradás.

2011. dec. 9. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Jaja, én is furcsállottam, hogy mit keres egy ilyen feladat ennél az anyagnál.

Akkor I=m*v=0,05*200=10. Ekkora lendülettel csapódik be. t=0,5s F=I/t=10/0,5=20N. Ez az első kérdésre a válasz. És a megoldásban is ennyi van, de a második felét nem vágom, hogy mekkora erőt fejt ki a lövedék a céltáblára. A megoldásban 20000N van.

2011. dec. 9. 22:31
 3/7 bongolo ***** válasza:
100%

A lövedék s úton lassul le v-ről 0-ra

s = 5 cm = 0.05 m

s = v·t/2 (ugyanaz, mint a·t²/2, hisz v=a·t)

tehát t = 2s/v = 0.1 m / 200 m/s = 0.5 ms

ennyi idő alatt lassul le a lövedék. Az erő tehát:

F=mv/t = 50 g · 200 m/s / 0.5 ms = 20000 N


Én egyébként ebből számolnám inkább ki az átlagos erőt is.

Mivel t ideig hat F erő, és T=0.5 másodpercenként jön újabb lövedék, ezért az átlagos erő:


t/T · F = 0.5 ms / 0.5 s · 20000 N = 20 N


A feladat meg bizonyára a kinetikus gázmodell miatt került ebbe a fejezetbe.

2011. dec. 9. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi, így már világos. Elfelejtettem, hogy a négyzetes úttérvenybe is belehet helyettesíteni az a helyére v*t-t :)

A tananyag neve Molekuláris Hőelmélet, de valami ideillőbb feladatot is kitalálhattak volna.

2011. dec. 9. 23:08
 5/7 anonim ***** válasza:

Van köze a gáztörvényhez, ugyanis a pV=nkT képletet pont egy ilyen golyós modellből vezetik le, vagyis abból, hogy az edény falát sok kis golyó bombázza egy adott átlagsebességgel, épp úgy, ahogy a puskagolyók a céltáblát. Ebből jön létre a nyomás (p).


Az más kérdés, hogy ennek a feladatnak a megoldásához én se a pv=nkT képletet használnám.

2011. dec. 12. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

t = 2s/v = 0.1 m / 200 m/s = 0.5 ms

valaki elmagyarázná ezt nekem 0,1m/200m/s nem 0.0005s

hogy lett 0.5????

2015. júl. 18. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 bongolo ***** válasza:
Az ms milliszekundumot jelent. Szóval 0.5 ezredmásodperc.
2015. júl. 19. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!