Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gumilabda pattogása miért...

A gumilabda pattogása miért nem harmonikus rezgőmozgás?

Figyelt kérdés
2011. dec. 16. 16:17
 1/10 A kérdező kommentje:

És az évszakok változása miért nem harmonikus rezgőmozgás?

És a napszakok és évszakok változása miért nem periodikus változás?


Ezek nem házik, hanem a lecke végén vannak ilyen kérdések, és nem értem, hogy ha egy rugóra felakasztott bigyó harmonikus rezgőmozgást végez, akkor a gumilabda miért nem!?

2011. dec. 16. 16:24
 2/10 A kérdező kommentje:
És napszakok és évszakok váltakozása hogy a fenébe ne lenne periodikus?? Ááááá, megőrülök, nem értem!!
2011. dec. 16. 16:27
 3/10 bongolo ***** válasza:
100%

Azért nem harmonikus rezgőmozgás a gumilabda, mert a kitérés-idő függvénye nem szinuszhullám. A legjobban ez akkor látszik, amikor a földről visszapattan, akkor teljesen hirtelen változik meg az iránya.


Az évszakok változása nem is tudom, hogyan lehetne harmonikus... tavasz, nyár, ősz, tél, utána visszaugrik tavaszra. Ha a nap hosszát néznénk az év folyamán, az könnyen lehet, hogy harmonikus rezgőmozgás lenne, nem gondoltam bele nagyon. Itt van hozzá egy szép ábra: (a kék vonal a nappal hossza)

[link]


A periódikusság más kérdés. A napszakok és évszakok változása periódikus, de nem harmonikus. Nem tudom, mire gondolt a könyvíró, hogy nem periódikus. Mi a pontos szöveg?

2011. dec. 16. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!

Tehát akkor azért nem, mert nem egy "függőleges egyenes mentén" pattog a labda? De ha teljesen sima felületre pattintanánk le, akkor is "kitérne"?

És az évszakoknál akkor akkor lenne az, ha tavasz-nyár-ősz-tél-ősz-nyár-tavasz lenne? Vagy csak 2 évszak pl?


A kérdés pedig így hangzik: "Periodikus változás-e a napszakok és az évszakok váltakozása?". A megoldásban a válasz: "nem".


A linket is köszi, de sajnos nem tanulok angolt, így nagyon minimális a tudásom.

2011. dec. 16. 17:11
 5/10 anonim ***** válasza:

Harmonikus rezgőmozgás csak ott jön létre, ahol a kitéréssel egyenesen arányos a visszatérítő erő. Ilyen a rugó, és kis kitérésnél az inga.


Nem ilyen a gravitáció (pattogó labda), mert az ugye állandó erő! Kivéve a pattanáskor a földön.


Az, hogy periodikus, más dolog. Ha fűrészelsz, az is periodikus - de nem harmonikus!

2011. dec. 16. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Sajtoskifli ***** válasza:
A gumilabda pattogása azért nem harmónikus, mert a labdára ható eredő erő (szabadesés közben) állandó, míg harmonikus rezgés esetén egyenesen arányosnak kéne lennie a kitéréssel.
2011. dec. 16. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Azt hiszem, kezdem érteni, köszi nektek is!


De akkor a rugónál mi a helyzet a gravitációval? Miért hanyagolhatjuk el?

A rugó megnyúlásánál nem plusz "segítő erő" a gravitáció? Amikor összehúzódik, meg nem hátráltató erő?

2011. dec. 16. 17:26
 8/10 anonim ***** válasza:
Ilyenkor általában a rugó sokkal erősebb a gravitációnál, vagy pl. vízszintesen mozog a test. A gravitációt itt elhanyagoljuk.
2011. dec. 16. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm szépen, hogy segítettetek megvilágosodni! :)


Ha még esetleg vki meg tudja indokolni, hogy az évszakok és napszakok váltakozása miért nem periodikus, annak nagyon hálás leszek! :)

2011. dec. 16. 17:37
 10/10 bongolo ***** válasza:

A függőleges rugónál nem elhanyagoljuk a gravitációt, az is ott van. Egyszerűen a nyugalmi állapotban már meg van nyújtva a rugó mondjuk L-lel, ezért a testre ható erők eredője 0 lesz (L·D=m·g). Ehhez képest ha ±A-val kitér a rezgés során, akkor +A·D illetve -A·D lesz a testre ható eredő erő. (A rugóerő persze (L+A)·D illetve (L-A)·D lesz.)


A napszakok-évszakok nem periódikusságát továbbra sem értem én se. Kérdezd meg a tanárt és írd meg nekünk is a választ.

2011. dec. 16. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!