Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a kompetíció és a toleranci...

Mi a kompetíció és a tolerancia definiciója? (Ökológia)

Figyelt kérdés
Előre is köszönöm szépen! :)
2011. dec. 19. 16:30
 1/2 anonim válasza:
100%

Kompetítció, magyarul versengés alatt a más szervezet számára is fontos környezeti tényező (táplálékforrás, víz, fény) elvonását, illetve hasznosítását értjük akkor is, ha ez felismerhető agresszivitás nélkül történik. A versengés az életciklus minden szakaszát végigkíséri az újulati fázistól az élettartam végéig. A versengésben elmaradó egyedek asszimilációja előbb-utóbb a kompenzációs szint alá süllyed, ami pusztulásukhoz vezet; ez a sűrűségfüggő mortalitás megnyilvánulása a populációban. Egy adott termőhelyen a versengés során fennmaradni képes egyedsűrűség egyrészt a rendelkezésre álló erőforrásoktól, azaz az eltartóképességtől (termőhelyi potenciáltól), másrészt az egyedek élőhellyel szemben támasztott igénytől függ. A Gauze-elv kimondja, hogy két azonos környezeti igényű faj nem élhet tartósan ugyanazon az élőhelyen.

Pontokba szedve:

- Negatív-negatív kapcsolat a fajok számára.

- Egy életközösség egyedeinek, vagy populációinak olyan kölcsönhatása, amely mindkét fél számára kedvezőtlen, azaz kölcsönösen rontják egymás életben maradási esélyeit.

- Kiváltó oka a két élőlénycsoport hasonló környezeti igénye (pl. élettér, táplálék, fény, stb.)

- Exploitatív, azaz egymás forrásait kimerítő.

- Csak ott lép fel, ahol a környezeti tényezők nem elegendően állnak rendelkezésre.

- A versengés zárulhat az egyik fél elmenekülésével, esetleg pusztulásával.


Tolerancia: a környezeti tényezőnek azon tartománya, amelyen belül a populáció egyedei életképesek. Alsó határa a minimum-, a felső a maximumtartomány. A populáció számára legkedvezőbb környezeti értékek jelentik az optimum tartományt.

- Genetikailag kódolt.

- A különböző hatásokra történő reakció mértéke az élőlények tűrőképességétől függ.

- A különböző fajok populációi azonos tényezőkre más és más tűrőképességet mutatnak.

- Ábrázolása grafikusan haranggörbével (toleranciagörbe) történik.

- A pesszimum értéke az élőlények számára kedvezőtlen, de még elviselhető.

Kicsit bővebben erről: A miliőspektrum minden egyes tényezője egy változóként fogható fel amelynek csupán bizonyos értékei mellett biztosított az élőlény fennmaradása, ezt a tartományt az élőlény toleranciájának nevezzük. A különböző hatótényezők azonban egymás hatását is befolyásolhatják. A miliőspektrum egyes hatótényezőinek azon értékkombinációit amelyek az élőlény toleranciatartományába esnek, az adott élőlény potenciális niche-nek nevezzük. Amely értékkombinációk a valós tér-idő egyes pontjaiban ténylegesen előfordulnak összeségükben a realizálható niche-t alkotják, ebből azok az értékkombinációk amelyeket az élőlény valóban ki is használ a realizált niche-t jelentik. A valós tér azon pontjai amelyekben a niche-t alkotó értékkombinációk előfordulnak, az adott élőlény realizálható vagy realizált élőhelyét (vagyis a niche révén definiálható élőhelytípusát a biotópot) jelentik. A realizálható és realizált niche illetve az ezeknek megfelelő realizálható és realizált élőhely közötti eltérések ökológiai okokkal már nem magyarázhatók, ilyenkor szükséges a történeti okok (vagyis a múlt ökológiai okai és a terjedési korlátok) vizsgálata. Ezekkel részben a biogeográfia (életföldrajz), részben a cönológia (társulástan) is foglalkozik. Azon tényezők közül, amelyek az élőlényre hatóképesek, csupán azok alkotják az élőlény ökológiai környezetét amelyek aktuális értéke éppen a toleranciatartomány határán van. Ezt nevezzük az ökológiai limitáció elvének. A élőlényegyedek potenciális előfordulási mintázata jelzi a hatótényezők limitáló értékeinek előfordulási mintázatát. Ez az ökológiai indikáció elve. A limitáló külső tényezők általában nem az élőlény összes fiziológiai funkcióját és alrendszerét egyszerre, hanem közvetlenül csak az adott tényezőre legérzékenyebb belső tényezőt limitálják. Így a limitáló értékek és a limitált belső tényezők, csak szorosan egymáshoz rendelve értelmezhetők, egymás nélkül értelmetlenek, tehát egymást kiegészítik. Ezt az ökológiai komplementáció elvének nevezzük. Egy adott földrajzi terület (környék) számtalan élőlényféleségnek adhat otthont, az egyes előlények környezete azonban saját toleranciájuktól függően más és más lehet (és definiálni is csak azok ismeretében lehet).

2011. dec. 19. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! megy a felpont. :)
2011. dec. 19. 18:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!