Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi f (x) =6100-50x függvén...

Mennyi f (x) =6100-50x függvény maximum pontja?

Figyelt kérdés
Ha valaki ért a mikroökonómiához, akkor annak úgy is írhatnám, hogy Qd=6100-50p kínálati függvénynek a maximum pontját szeretném meghatározni, mert ha jól sejtem az a fogyasztói rezervációs ár.

2011. dec. 25. 21:03
 1/7 anonim ***** válasza:
Hát testvérem, ennek mínusz végtelenben van a maximuma, de mivel mikmak, ahol csak nemnegatív számok léteznek, valószínűséggel 0 lesz a keresett maximum helye, amihez 6100 max. érték tartozik.
2011. dec. 25. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Tényleg 6100 lesz, mert nulla x-nél6100-0*50 lesz az y értéke mivel az x 0. De ebből azt hiszem nem tudtam meg a fogyasztói rezervációs árat....
2011. dec. 25. 21:37
 3/7 anonim ***** válasza:
Bele kell nyugodnod, hogy ennek a függvénynek 6100 a maximumértéke, és ez a keresett ár. A probléma inkább az, hogy a függvény nem kínálati függvény. Jobb modellt kellene kitalálni.
2011. dec. 25. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem én találtam ki..... Főiskolai feladat.
2011. dec. 25. 23:21
 5/7 anonim ***** válasza:

Ugyan még sosem tanultam mikroökonómiát, legfeljebb tanítottam, de ha definiálod a használt fogalmakat, szivesen segítek megkeresni a megoldást.

A gyanúm az, hogy minden bizonnyal nem ennek a függvénynek, hanem egy belőle képzett másik függvénynek kell megkeresni a maximumát (pl. x*f(x)-nek). Azonban ezt tényleg csak akkor tudom megmondani, ha lefordítjátok (közgazzdászról magyarra), mi mit jelent.

2011. dec. 27. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Már nem tudom, hogy az eredeti feladatot honnan szedtem de itt van egy másik ami hasonló.

Meg van adva a keresleti és kínálati függvény.


Qd=6900-20p Qs=50p-1500


A p mindig az ár a mikroökonómiában.

A Qd a kereslet, a Qs a kínálat. A mikroökonómia szerint Qd=Qs pontban van a piactisztító át, amit másképp egyensúlyi árnak is nevezünk. Ekkor minden áru elfogy. Tehát ha a kereslet egyenlő a kínálattal akkor elfogy minden, ennek nem nehéz megérteni a logikáját.


Tehát a piactisztító árhoz a következő egyenletet kell kiszámolni:

6900-20p=50p-1500

ilyenkor p=120

Az egyensúlyi mennyiség kiszámításához 20p-t. azaz 120*20-at be kell helyettesíteni az egyenletbe. A mennyiség ami elfogy ekkor 4500 lesz.

Tudjuk , hogy ezeket az értékeket ábrázolni lehet egy koordináta rendszerben mint pl ez: [link]


Tudjuk, hogy a keresleti fügvénnyel meg lehet kapni azt a legmagasabb árat, amin a fogyasztó még hajlandó vásárolni, illetve ez nem teljesen igaz, mert valójában azt a legmagasabb árat kaphatjuk meg pontosan, amin a fogyasztó már nem hajlandó vásárolni, de nevezzük egy fogyasztói rezervációs árnak, tehát annak az árnak, amit a fogyasztó maximum kiad a termékért. Ez ott van , ahol a keresleti függvény metszi az y tengelyt, tehát a maximum pontja a keresleti függvénynek, ergo egy helyettesítési értéket keresünk. Ez lesz mint már említettem a legmagasabb ár. Ekkor megkapunk három pontot, azt, ahol az optimális ár és az optimális mennyiség van, tehát a keresleti és kínálati függvény metszéspontját, ennek az y tengelytől való távolságát, és a maximális árat. Ez a három pont egy háromszög két befogóját adja, nekünk a háromszög kerülete kell, mert az a fogyasztói többlet. Annyit adott volna még ki a fogyasztó a termékért, de nem kellett neki, e miatt a mikroökonómia azt mondja, hogy ennyit nyert vele a fogyasztó, és ezért nagyon boldog.

2011. dec. 27. 14:39
 7/7 A kérdező kommentje:
Nyilván látható, hogy ez egy lineáris függvény, tehát tényleg háromszöget adnak ezek a pontok!
2011. dec. 27. 14:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!