Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 3x2-es Mátrix inverzét hogy...

AMadam kérdése:

3x2-es Mátrix inverzét hogy kapom?

Figyelt kérdés

3x2-es (3sor 2 oszlop) mátrixot hogy kapom meg sehol nem találtam hozzá le írást bővítenem kell? 1 0 0 oszloppal vagy 1 1 1 vagy hogy?


erről a mátrixról lenne szó


A = 2 1

3 5

1 1


2011. dec. 29. 10:39
1 2
 1/12 PótPápuaPuapó ***** válasza:
Sehogy! Invertálni csak négyzetes mátrixot lehet. Ahogy determinánsa is csak négyzetesnek van.
2011. dec. 29. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Ha azért vagy kíváncsi az "A" mátrixod inverzére, mert egy mátrixegyenletet oldasz meg, akkor adok egy tuti tippet: szorozd meg a mátrixegyenlet mindkét oldalát az "A" mátrix transzponáltjával. Vigyázz, mert a mátrixok szorzása nem kommutatív!

(Ez azért segíthet, mert ha az "A" mátrixot megszorzod a saját transzponáltjával, akkor egy négyzetes mátrixot kapsz. És azt már kedvedre invertálhatod.


(Egyébként mi volt az eredeti feladat? Lehet, hogy tudok segíteni.

2011. dec. 29. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Az eredeti feladat annyi hogy meg van adva A és B mátrix és meg kell nézni az inverzét ennyi, akkor feltételezem hibás a feladat, mert nekem is csak annyi rémlett valahonnan hogy szimetrikus mátrixnak van determinánsa meg inverze is csak nem voltam benne biztos :) köszi a válaszokat!
2011. dec. 29. 12:05
 4/12 anonim ***** válasza:
nem, nem csak szimmetrikus mtxoknak van determinánsa & inverze
2011. dec. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 PótPápuaPuapó ***** válasza:
Az előző hozzászólónak igaza van! AMadam, szerintem te kevered a négyzetes mátrixokat és a szimmetrikus mátrixokat!
2011. dec. 29. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Igazatok van négyzestesre gondoltam olyan értelemben szimetrikus hogy ugyan annyi sora és oszlopa van így értettem :P
2011. dec. 29. 14:50
 7/12 A kérdező kommentje:
De akkor a lényeg ha jól értem hogy 3x2-es négyzetes mátrixnak nincs inverze és determinánsa sem.
2011. dec. 29. 14:51
 8/12 anonim ***** válasza:

tévedsz. a szimmetrikus azt jelenti, hogy a diagonálra szimmetrikus a mátrix,. azaz a főátlóra tükrös.

és azért nem invertálható, mert ha B az A mtxnak az inverze, akkor kikéne elégítenie ezt: A*B=B*A de ez nem-négyzet mtx esetén nem teljesül, mert a 2 kifejezésnek más dimenziói vannak

2011. dec. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
de egyébként van inverze a nem-négyzetes mtxoknak is, de arra gondolom nincs szükséged. ha complex mtxról beszélünk akkor annak lehet ilyen esetben is, egy gyakori példa erre a Moore-Penrose mtx inverz
2011. dec. 29. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Értem, bár megmondom őszintén nem tudom hogy vettük-e Moore-Penrose féle invertálást gyakorlati órákon én nem találkoztam vele... remélem vizsgán sem lesz.


Köszönöm mindenkinek a segítséget!

és Bocsi a hozzá nemértésért :)

2011. dec. 29. 15:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!