Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Archimedes, sűrűség, valaki?...

Kántor Márk-Bálint kérdése:

Archimedes, sűrűség, valaki? Feladat lentebb, véleményekre vagyok kíváncsi, mert van egy elképzelésem, uh aki vitatkozni akar, elméleteket!

Figyelt kérdés
Feladat:egy fahasáb úszik a vízen tetején egy jégbe fagyott kővel.A jégbefagyott kő a vízbe esik,a jég elolvad,mi történik a vízszinttel?
2011. dec. 31. 16:43
 1/10 anonim ***** válasza:
Szerintem ugyanakkora marad a víz szintje.
2011. dec. 31. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Attól függ mekkora a kő, a jég, a fahasáb. És nem az a kérdés meddig ér a víz a fahasáb oldalán?
2011. dec. 31. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
2.komment:nem
2011. dec. 31. 21:16
 4/10 A kérdező kommentje:
Én is az első kommentelővel értek egyet.Szerintem sem változik.De nem vagyok benne 100% biztos uh tovább emberek,ötleteket!:)
2011. dec. 31. 21:21
 5/10 anonim ***** válasza:
Akkor attól függ, hogy mekkora a kő és jég arány, hiszen, ha nagyrésze jég, akkor eredetileg kevesebb vizet szorított ki, mint a saját térfogta, ha pedig nagyrésze kő, akkor több vizet szorított ki, mint a saját térfogata.
2011. dec. 31. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Nem tippelgetés, hanem számolgatás. Két eltérő eset lehetséges. 1. az olvadás után a kő a vízbe esik. 2. nem esik.

Felírjuk a fadarab, jég, kő súlyát, térfogatát. Ismert az azonos tömegű jég/víz térfogataránya. Olvadás után a teljes vízmennyiség a tartalmazó víz térfogatát növeli, viszont, a fadarab súlya csökken, ezáltal csökkenti a vízszintet.

A két esetnek megfelelően felírjuk egyenként az arányokat, és már látjuk is. Nekem nincs kedvem kiszámolni.

2012. jan. 1. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nincsenek megadva mérőszámok
2012. jan. 1. 11:37
 8/10 anonim ***** válasza:

Na akkor mondom a megoldást:


1. Először egyszerűsítsük le a jelenséget:

Vegyünk egy pohár vizet, tegyünk bele jégkockát. A pohár oldalán jelöljük be a víz szintjét.

Elolvadás után tekintsük meg a szintet.

A kisérleti tapasztalatok mellett számításokkal is igazolható, hogy a vízszint nem változik.


2. Most legyen egy fahasáb is a vízben:

Ekkor a vízszint tekintetében ez csak egy konstans növekedést jelent, tehát a vízszintek még itt is megegyeznek.


3. Na és most jöjjön a kő:

Itt picit elbizonytalanodhat az ember, hiszen amíg a kő nem volt a vízben, addíg a sulya által emelte meg a vízszintet.

Viszont beleesés után már a térfogatkiszorítás határozza meg az utólagos vízszintet, így értelemszerűen a vizszintváltozást is.


Most vizsgálódjunk tehát számszerűen:


A felhajtóerő:


F=ρviz *g*Vb=(mfa+mkő+mjég)*g


Tekintsük most mindhárom anyagot A alapterületű, h magasságú hasábnak (vagy hengernek):

Így összefüggésünk a


ρviz*g*A*z=g*(ρfa*A*hfa+ρjég*A*hjég+ρkő*A*hkő)


alakot ölti, átrendezés után:


A*z=A*((ρfa/ρviz)*hfa+(ρjég/ρviz)*hjég+(ρkő/ρviz)*hkő)


Alakot kapjuk:


Ahol A*z szorzat a kiszorított viztérfogat.


Mivel a fa sűrűsége (0.4-0.8)kg/dm^3 körül van, a jégé 0.9 kg/dm^3, a kőé pedig 5 kg/dm^3 körül, ezért a következőt mondhatjuk:


A kő, sulya által jó közelítéssel 5-szörös kiszorítást eredményez (közvetett úton) mintha bent lenne a vízben.


Tehát a helyes válasz, hogy növekedik a vízszint.


Még egy dolgot azért megvizsgálhatunk:


Vajon milyen feltétel szükséges ahhoz, hogy vízbe esés után a vízszint ne változzék?


Hát az, hogy a kő sűrűsége 1kg/dm^3 legyen.

Ha van ilyen kő akkor ez a megoldás is lehetséges.

2012. jan. 1. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Tehát a helyes válasz, hogy növekedik a vízszint."


Helyesen: Tehát a helyes válasz, hogy csökken a vízszint."


(akkor növekedne, ha fordítva lejátszódna a folyamat)

2012. jan. 1. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Kösz mindenki!
2012. jan. 1. 16:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!