Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tidnátok írni a Hatás-ellenhat...

Tidnátok írni a Hatás-ellenhatás törvényére példát?

Figyelt kérdés
2012. jan. 2. 14:03
 1/9 A kérdező kommentje:
tudnátok* bocsi elirtam
2012. jan. 2. 14:04
 2/9 anonim válasza:
a csillár lefelé húzza a mennyezetet, de a mennyezet is húzza fölfelé a csillárt. (tankönyvből van)
2012. jan. 2. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
Ha rácsapsz, az asztalra, akkor amekkora erővel ütötted meg az asztalt, a te öklödön ugyanakkora nagyságú, és ellentétes irányú erő fog hatni. (fájni fog)
2012. jan. 2. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
köszönöm: )
2012. jan. 2. 15:14
 5/9 dizus ***** válasza:
Persze ha nem törik össze az asztal.
2012. jan. 2. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Hintaban ulve (legyen a hinta nyugalomban) dobj el egy szep nagy kovet (vagy barmi mast, azert kistesoval ovatosan, nem idealis kiserleti alany ...) elore. Ettol a hinta hatrafele fog mozdulni. Hasonlo elven mukodik a raketa is: hatrafele tavozik az uzemanyag, ettol a raketa elore mozdul (ehhez egyszeru es konnyen vegrahajthato kiserlet: felfuj az ember egy lufit, majd elengedi: hatrafele nagy sebeseggel tavozik a levego, a lufit ez az ellenkezo iranyba mozgatja).
2012. jan. 2. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
rakéta. pont múltkor volt a tv-ben :D
2012. jan. 2. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Hominida ***** válasza:

A hatás–ellenhatás törvénye más néven Newton III. törvénye, és azt mondja ki, hogy ha egy erő erőt fejt ki egy másik testre (ez az egyetlen módja annak, hogy hasson rá), akkor a másik test azonos nagyságú, ellentétes irányú erővel hat erre a testre. Érvényes ez közvetlen érintkezéssel és erőtérrel kifejtett erőkre is, csak az erők támadáspontjainak helyei között van különbség. Példa erre minden olyan elképzelhető dolog, ahol erő van. Ülsz a széken, a kutya áll a földön, a lajhár kapaszkodik az ágon, a kabát lóg a fogason, nekitámaszkodsz a szekrénynek, a focilabda éppen megfeszíti a kapu hálóját, a pongponglabda éppen az ütőnek nyomódik, a könyvespolc ránehezedik a falra, a zászló vászna a szélben megfeszíti a rudat. Mindig két-két test fejt ki erőt a másikra. Mindegy, hogy azt mi nyomó vagy húzó erőnek tekintjük.


Az akció–reakció jelensége, amivel a hatás–ellenhatás jelenségét összekeverik, mozgáshoz kapcsolódik. Amikor egy test ellök egy másik testet, akkor a másik test is ellöki ezt a testet. Néha visszahatásnak hívják az akcióra bekövetkező reakciót, ez okozza a félreértést. Megtalálható benne a hatás–ellenhatás jelensége is, amikor a testre azért kell erőt kifejteni annak gyorsításához, mert annak a tehetetlensége ezt szükségessé tenni, és eközben a test ugyanakkora erővel és ugyanannyi ideig gyorsítja az őt gyorsítót, az ellenkező irányba. Itt már nem csak erőről, hanem erőről ÉS időről van szó, egy erőlökésről, ami a két test impulzusát (lendületét) változtatja meg azonos mértékben, ellenkező előjellel.


A reaktív hajtású járművek (rakéta, jetski) nagy számú apró tömeg nagy sebességű ellökéséből összeadódó erőlökések összegét hasznosítják, az impulzustétellel kifejezhető módon.

2015. jan. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Hominida ***** válasza:
Ebben az összefoglalóban [link] a 4. és 21. oldalakon van a két dolog leírva.
2015. jan. 23. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!