Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lenne nekem egy kérdésem,...

Lenne nekem egy kérdésem, amire nem tudom a választ nem megfelelő oktatás miatt. Van aki tud segíteni? Lejebb bővebben.

Figyelt kérdés
Milyen magas a kilátó, ha a tetejéről leejtett kődarab 2,8 s alatt ér le a földre? Mekkora sebességgel koppan a földön ?? köszönöm!
2012. jan. 3. 21:33
 1/4 anonim ***** válasza:
A kődarab szabadon esik. A szabadesés egyenes vonalú, egyenletesen gyorsuló mozgás, ilyenkor a gyorsulás g-vel (a nehézségi gyorsulás értéke) egyenlő. Ha ejted a kődarabot, a kezdeti sebessége 0 m/s volt, tehát az adott idő alatt megtett út képlete: s=g/2*t^2. A t-t, mint időt ismered, behelyettesíted a 2,8 s-ot, aztán kijön valami (ha ügyes vagy, akkor 14 m-t kell kapnod). A sebességet is egyszerűen lehet számolni: a kezdeti sebesség 0, az egyenletes gyorsulás miatt v=g*t, ide is behelyettesítesz, aztán örülsz a 28 m/s-os eredménynek.
2012. jan. 3. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
ezer köszönet!
2012. jan. 3. 21:44
 3/4 anonim ***** válasza:
Lenne akkor nekem is egy kérdésem. Lehet, hogy hülye kérdés. Nem befolyásoló tényező a kődarab súlya és mérete? Egy üres pet palack ugyanolyan sebességgel koppanna a földön mint a kő? Illetve ha egy kő és egy palack ugyanolyan sebességgel csapódik be, feltételezhető-e, hogy más-más magasságból hajították le őket? Több hülye kérdésem nincs így hirtelen:)
2012. jan. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A méret befolyásoló tényező, mert ugye attól (és a formától) függ a légellenállás, ami fékezi a test esését. Csak az egyszerű, általános és középiskolai példákban ettől eltekintünk, mert túlságosan bonyolulttá teszi a számolást. Jó közelítéssel mondhatjuk is, hogy nem lényeges a közegellenállás, mert nem olyan vészesen nagy a sebesség és a kődarab valószínűleg kicsi.

A tömeg, pontosabban a sűrűség sem elhanyagolható, de ennek csak akkor van jelentősége, ha összemérhető nagyságrendű a levegőével. Ekkor ugyanis a nehézségi erő mellett a testre ható felhajtóerő sem elhanyagolható. Vagyis például a felfújt lufi lassabban fog esni, mint az ugyanakkora, de vízzel töltött testvére.

De épp azért kődarabot adtak meg, mert ott a felhajtóerő elhanyagolható a nehézségi erőhöz képest.

2012. jan. 4. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!