Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy működik az operon? Mi ez...

Hogy működik az operon? Mi ez pontosan?

Figyelt kérdés
2012. jan. 9. 14:39
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Az operon a prokariota szervezetek génexpresszióját irányítja. Áll promótorból, operátor génből, strukturális génekből. A promótor az a hely, ahova az RNA polimeráz enzim kapcsolódik. A strukturális gén az információt tartalmazza a fehérjeszintézis számára. Emelett található itt még regulátor gén is, amely egy regulációs fehérjét kódol. Példának leírom az E.coli baktérium laktóz-operonját:

az e .coli laktóz operonja olyan enzimeket kódol, amelyek a laktóz anyagcserében vesznek részt. A génátírást az operon úgy szabályozza, hogy ha az E.coli olyan környezetben van, ahol nincs laktóz, akkor a regulátor gén alapján létrejön egy fehérje. Ez a fehérje rákapcsolódik az operátor génre, és nem engedi, hogy az RNA polimeráz enzim RNA-t hozzon létre a DNA-ból, tehát gátolja a laktózt lebontó enzimek létrehozását. Nincs rájuk szükség, mert nincs laktóz a környezetben. De ha a laktóz megjelenik, akkor a laktóz rákapcsolódik a gátló fehérjére, ami így nem tudja megakadályozni a laktóz-anyagcsere enzimeinek szintézisét.

2012. jan. 9. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm^^
2012. jan. 9. 14:54
 3/9 anonim ***** válasza:
remélem érthetően írtam le, ha nem, kérdezz nyugodtan. ezen kívül van még más operon rendszer is, pl a triptofán operon stb...
2012. jan. 9. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Érthetően írtad le, kétszeri elolvasásra már egészen felfogtam de sajnos ezekkel a szakkifejezésekkel mindig gondban vagyok. Holnap írunk bioszból és abban benne lesz ez a kérdés, de szerintem nagyjából le tudom majd írni:)
2012. jan. 9. 15:04
 5/9 A kérdező kommentje:
de akkor ha már itt tartunk mi az az E.coli baktérium?
2012. jan. 9. 15:05
 6/9 anonim ***** válasza:
őőőő ... ez egyetemi szinten van leírva. ha ezt így leírod a papírra a tanár hanyattesik...az Escherichia coli bélben élő pálcika alakú baktérium. ez a baktérium rendkívül alkalmas mind a mikrobiológia, mind a genetikai tanulmányokra. gyorsan szaporodik, jól megfigyelhető stb...
2012. jan. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Ahaa..Rendben van, köszönöm mégegyszer a segítséget:)
2012. jan. 9. 15:17
 8/9 karii13 válasza:

Első válaszoló! nagyon tetszik,amit írtál!:)

nekem annyi kérdésem lenne hozzá, hogy az operátor gén az hol van és mi a feladata?

Ugye ha a laktóz koncentráció magas az echerichia coli környezetében a gátlófehérjére tud kapcsolódni..ami a struktúrális gén promóterébe kapcsolódva lehetővé teszi a transzkripciót...

ezért nem értem milyen funkcióval bír az operon gépn és a regulátor gén...

illetve nekem meg kellene azt fogalmaznom,hogy mi az operon általánosan..


Azt te helyesnek tartanád,ha úgy fogalmaznám meg:

Operonra szerveződnek kódológének,melyek egy adott funkciót látnak el?

2015. jan. 11. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az OPERON a DNS egy szakasza. A génműködés szabályozásának egysége a prokariótákban.


I. Escherichia coli + glükóz: a baktérium telepek 24 órán belül megjelennek.

Magyarázata: a regulátor gén gátló (represszor) fehérjét termel, ami bekötődik (kapcsolódik) az operátor régióhoz. Az így létrejött nagy térkitöltésű molekula komplex térben lehetetlenné teszi a nagyméretű RNS polimeráz enzim indítórégióhoz való kapcsolódását, így nem indul meg a struktúrgéneken a laktóz bontó enzim fehérjék kialakításához szükséges mRNS szintézise.



II. Escherichia coli + laktóz: a baktérium telepek nagyjából 1 hét múlva jelennek meg.

Magyarázat: a regulátor gén gátló (represszor) fehérjét termel, ami a laktózmolekulákkal kapcsolódik, így az operátor régió nem tud kapcsolódni a gátló fehérjéhez, így az RNS polimeráz kapcsolódik az indító régióhoz, beindul a struktúrgéneken a mRNS szintézis, így képződik, a laktóz bontó enzim, ami a laktózt glükózra, és galaktózra bontja.

2015. dec. 1. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!