Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miként lehet megoldani egy...

Miként lehet megoldani egy ilyen jellegű feladatot?

Figyelt kérdés

A mátrix szorozva B mátrix mínusz x mátrix plusz 2x mátrix = B négyzet mátrix.

Az a és a b mátrixok meg vannak adva az x az ismeretlen.


2012. jan. 16. 18:48
 1/5 anonim ***** válasza:

Jól értem, hogy az A*B - X + 2X = B*B mátrix egyenletet kell megoldani X-re, ahol A, B és X egyforma típusú mátrixok?


Mert akkor a mátrixok összeadására és skalárral való szorzására vonatkozó definíció alapján ez semmi.


X = B*B - A*B.


Csak megmondták, hogyan kell mátrixokat szorozni...

2012. jan. 16. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Mi az, hogy skalár?
2012. jan. 17. 13:28
 3/5 A kérdező kommentje:
amúgy meg azt kérdeztem hogyan lehet megoldani, nem azt mennyire nehéz vagy könnyű.
2012. jan. 17. 13:29
 4/5 A kérdező kommentje:
Ja már kezdem érteni. Akkor ez egy sima egyenletrendezés a mátrix-szal való műveletek szabályai szerint? Amúgy mátrixot úgy emelünk négyzetre, hogy megszorozzuk önmagával?
2012. jan. 17. 13:41
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen, ez egy sima egyenlet rendezés, mert az összeadás még nem romlik el mátrixok felett. Ha olyat látsz, hogy A*X = B, akkor az már érdekesebb, mivel mátrixokkal osztani nem olyan egyszerű. De kivonogatni meg összeadogatni lehet őket a szokásos módon.


Igen, a mátrix négyzetét úgy kapjuk, hogy megszorozzuk önmagával.


Bocsánat, a harmadik hozzászólásodat még nem olvastam el. Az alábbi az első kettőre reakció, ha már leírtam.


Én meg odaírtam, hogy hogyan kell megoldani.


A skalár az annak a gyűrűnek az eleme, ami felett a mátrixokat képeztük. Például ha ezek a mátrixok valós számokból állnak, akkor a skalárok a valós számok. Skalárral úgy szorzunk egy mátrixot, hogy minden elemét megszorozzuk vele, per definíció. Ebből és a mátrixok összeadásának definíciójából következik, hogy - X + 2X = X. Ha ez megvan, akkor nyugodtan kivonhatod AB-t mindkét oldalból, így azt kapod, hogy X = B*B - A*B. Itt már csak azt kell tudnod, hogyan szorozd meg B-t B-vel illetve A-t B-vel. Ugyanezt írtam le fent is.

2012. jan. 17. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!