Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vegyészet, kémia. A kalciumot,...

Vegyészet, kémia. A kalciumot, kalcium karbonátot, kalcium szulfátot MI OLDJA, melyik sav a leggyorsabban és leghatékonyabban? A kénsav erre a célra mennyire számít "erősnek"?

Figyelt kérdés

Házilag kivitelezhető, akár vegyszerboltból beszerezhető sav nevére lenne szükségem.

A fő cél az a gipsz (már megkötött állapotában) tökéletes megsemmisítése a lehető leggyorsabban. Esetleg mészkő megsemmisítése (maradéktalan és gyors feloldása)

Ecettel nem bíbelődnék mert az iszonyú sok időt vesz igénybe. Háztartási sósav is lassú a céljaimra.

hatalmas hálám a szakértőnek! Nagyon fontos. Köszönöm előre is!


2012. jan. 19. 13:52
 1/1 anonim ***** válasza:

Hát, nem egyszerű fába vágtad a fejszéd....


A gipsz (Ca-szulfát) eltávolítását felejts el savas oldásos módszerrel. Amivel én anno "meg tudtam semmisíteni" a gipszet az az volt, hogy alumíniummal elkevertem a vízmentes Ca-szulfátot és ezt 1000 fokon begyújtva látványos termitreakció keretein belül átalakult a dolog alumínium-oxiddá és kalcium-szulfiddá...

Ez savakkal nem fog menni, mert a kénsavnál erősebb sav, aminek oldható a sója és beszerezhető is lenne... Esélytelen.


A mészkő (Ca-karbonát) "megsemmisítése" sósavval tökéletesen megy, annál jobbat nem igen fogsz találni, mivel a képződő Ca-klorid nagyon-nagyon jól oldódik vízben ami nem kis részlet, hogy ha tényleg nem akarod viszontlátni a dolgokat.

2012. jan. 19. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!