Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy is van ez? Most a 100%...

Hogy is van ez? Most a 100% oxigén jó vagy veszélyes az emberre?

Figyelt kérdés
Többször hallottam erről, mindenki mást mondott. Szóval a 100% oxigén halálos egy embernek, vagy végképp nem tesz kárt a szervezetben, esetleg akár egészséges?
2012. jan. 28. 00:45
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
A földrajz tanárom szerint semmi bajunk nem lehet tőle...
2012. jan. 28. 00:46
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha nyomás alatt lélegezzük be (búvárok) akkor már káros lehet, sőt nagyobb nyomás esetén már komoly veszélyt jelent a belélegzése.
2012. jan. 28. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
86%

[link]


Idézek belőle:


Ha méreggé válik az alattomos oxigén...


Az emberi élethez nélkülözhetetlen oxigénről sokan tudják, hogy csak bizonyos mennyiségi korlátok között tudjuk hasznosítani, azon túl méreggé válik. Az oxigén nyomása a Föld felszíni légkörében ideális az ember számára: a parciális nyomás (Pp) értéke 0,21 bar. Ha olyan helyen tartózkodunk, ahol a Pp értéke kisebb, mint 0,17 bar, szervezetünk nem jut elegendő mennyiségű oxigénhez. A víz alatt a sűrített levegő belégzésekor ez természetesen nem fordulhat elő. Ugyanakkor a szükségesnél nagyobb nyomáson az oxigén mérgezővé válik. De vajon mikor mik ennek a tünetei? 2,5 báron azonnali oxigénmérgezés áll be. Ez sűrített levegő használata esetén kb. 109 méteren áll elő. Az oxigénnel telítődés azonban már jóval korában megkezdődik.

Amikor az oxigén nyomása meghaladja a 0,5 bárt, elindul testünkben egy úgynevezett CNS-óra (Central Nerve System = központi idegrendszer). Ahogy az idő halad, szervezetünk egyre nagyobb mértékben telítődik oxigénnel. A telítődés sebessége az oxigén nyomásától függ, a CNS-óra sebessége a nyomás növekedésével exponenciálisan nő! Amikor a telítettség eléri a 100%-ot, oxigénmérgezés lép fel. Az oxigénmérgezés tünetei hirtelen lépnek fel, észlelése után a búvárnak nem sok ideje marad cselekvésre, ezért mondják, hogy az oxigén alattomos gáz. A mérgezés beálltakor szervezetünk a hajlító és feszítő izmok egyidejű megfeszülésével próbálja a fölös oxigénmennyiséget csökkenteni, a garat elzáródása pedig a további oxigén bejutását akadályozza. Az oxigénmérgezés tünetei: fülcsengés, émelygés, hányinger, látászavarok, szédülés, ingerlékenység, nyugtalanság, eufória, félelem, vonaglás, rángatózás, izomgörcs.

2012. jan. 28. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
És ez ellen nem lehet úgy védekezni, hogy kevesebbszer veszünk levegőt? Tiszta oxigénben pl. 5-ször kevesebbszer.
2012. jan. 28. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 PótPápuaPuapó ***** válasza:
100%

re 02:44


Nem lehet így védekezni. Mert amikor levegőt veszel ebből a 100%-os oxigénből, akkor túl magasra megy fel a véredben az oxigén mennyisége. És hiába csökken le lassacskán, amíg túlságosan magas, addig eléggé káros.


Ez persze nem azt jelenti, hogy néhány szippantás a 100%-os oxigénből megölne, de nem egészséges.


Nem szabad elfelejteni valamit: Az első élőlények még akkor jelentek meg a földön, amikor a légkör és az óceánok vize reduktív közeg volt. Mivel a sejtjeinkben lezajló folyamatok nagy része nagyon hasonlít ezeknek az ősi egysejtűekben (prokarióták?) lezajló folyamatokra, ezért az oxigén egyszerre káros, és létfontosságú.

Az oxigén, hidrogén-peroxid, szuperoxid-ion káros hatása ellen a sejtjein úgy védekeznek, hogy ezeket lebontó enzimeket termel. pl Szuperoxid-dizmutáz enzimet.


Mivel csak egy bizonyos mennyiségű ilyen enzim áll a rendelkezésre a sejtekben, ezért nem biztos, hogy győzik munkával.


((Egyes ősi baktériumoknak nincsenek ilyen enzimjei. Ezek a bacik a szabad levegőn gyorsan elpusztulnak))

2012. jan. 28. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
És ha nem csak ritkábban, de sokkal lassabban is szívom be a levegőt?
2012. jan. 28. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Attól még ugyanúgy elnyelódik, csak maximum lassabban fog "hatni" de a tüdődben még mindig 100% oxigén lesz. Attól, hogy lassabban lélegzel, nem kerül bele semleges nitrogén, és egyéb gáz :)
2012. jan. 28. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
De kerül, a vérből kiváló szén-dioxid. Ha lassabban szívom be az oxigént, de a vér ugyanolyan gyorsan áramlik és adja le a szon-dioxidot, akkor a tüdőben mégis csak létrejöhet egy olyan gázelegy, amiben az oxigén aránya alacsony, nem?
2012. jan. 28. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

De nem annyira...


A belélegzett levegő 21% oxigént tartalmaz, a kilélegzett 16% körül.


Vagyis egy lélegzetvétel kb 5%-al csökkenti az oxigén szintet. Ekkor ha teljesen tiszta oxigént lélegzel be, hiába lélegzel lassan, még mindig 4x annyi oxigén lesz a tüdődben, mint normális állapotban, miközben a vörösvértestek folyamatosan veszik fel az oxigént, mérgezve a szervezetet.

2012. jan. 28. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 PótPápuaPuapó ***** válasza:
100%

Nekem mondjuk van egy ötletem. Mindig csak nagyon ki lélegzetet veszel, utána gyorsan becsukod a szád, és a rekeszizmaidat tovább feszíted. (Szóval egy kevés levegő után becsukod a szád, de még fenntartasz egy kis vákuumot a tüdődben.)


Ilyenkor a Henry-gáztörvény alapján lecsökken a vérben oldódó oxigén mennyisége.


(Az 5let gyenge pontja az, hogy nem tudom mekkora vákuumot tudunk csinálni a tüdőnkkel.)

2012. jan. 29. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!