Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Réz maratáskor mi játszódik...

Réz maratáskor mi játszódik le egészen pontosan?

Figyelt kérdés

A marató anyag: sósav 20%, hidrogén-peroxid 30%, és egy kis víz a reakció hevességének csökkentése érdekében.


Az egészről annyit tudok, hogy működik, és nem kell annyit várni mint a vas-kloridos maratáskor, de szeretném ha valaki akár egyenletekkel is de elmagyarázná.


Nem mellékesen NYÁK maratásról van szó.


Előre is köszönöm.



2012. febr. 3. 23:47
 1/6 anonim ***** válasza:

a rezet a hidrogén-peroxid oxidálja, ami (mivel a réz oxidja nem porózus, mint pl. a vas "rozsdája") egyenletes, zárt patina-bevonatot képez a lemezen, és ezzel a folyamat meg is állna. A sósav viszont remekül oldja a réz-oxidot.

Sz'al konyhanyelven ennyi.

2012. febr. 4. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A H2O2 oxidálja a sósavat és lesz belőle egy kis víz meg egy kis klór ami nascensz formában jön ki a dologból így 10x olyan agresszív és ez okból oldja fel a rezet (nem keletkezik réz-oxid).


Amire vizsgázz ennél a módszernél, hogy a H2O2 meg HCl elegye a "szegény ember királyvize", mert az aranyat is feloldja, így lehet, hogy nem csak a kérdéses részen szedi szét a rezet, hanem konkrétan mindenhol.


ja és nagyon fontos: NE SZÍVD BE A KLÓRT, mert kiugrik a tüdőd a helyéről(:

2012. febr. 4. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Szabadban csinálom :). Véletlenül sem akarom belélegezni, vagy a hidrogén peroxidhoz hozzá érni. Sőt üvegedényben maratok, hogy véletlenül se marjon semmi semmit csak a rezet :).


Köszi a válaszokat!


Esetleg egyenleteket feltudnátok írni, hogy mi mivé alakul?

2012. febr. 4. 20:49
 4/6 anonim ***** válasza:

Cu + H2O2 + 2 HCl = CuO + H2O + 2 HCl = CuCl2 + 2 H2O


a lejátszódó kémiai folyamat reakcióegyenlete. Azzal a megjegyzéssel, hogy a réz-oxid csak átmeneti termékként képződik meg a felületen, és azonnal reagál a sósavval.


A maradék sósav és hidrogénperoxid pedig a következő egyenletek szerint reagál el egymással... oxigén is és klór is képződik/képződhet ... (az oldatban jelenlévő fémionok például a hidrogén-peroxid bomlását katalizálják)


2 H2O2 = 2 H2O + O2

2 HCl + 2 H2O2 = 2 HOCl + 2 H2O

HOCl + HCl = Cl2 + H2O

2012. febr. 7. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Borzasztóan hálás vagyok érte!!!! Ezer köszönet!
2012. febr. 7. 17:07
 6/6 Nonchy27 válasza:

Szia!

Örülök,hogy megtaláltam ezt a párbeszédet. Ugyanis elkezdtem én is kísérletezgetni ezzel a fajta rézmaratással.De még nem sikerült rájönnöm az arányokra. Ebben tudtok segíteni?

2013. máj. 19. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!