Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Forgatja a fényt a mononátrium...

Forgatja a fényt a mononátrium-citrát?

Figyelt kérdés
Elvileg a 3. szénatom körül 4 kül. ligandum van a sóban, ami a kiralitáscentrum létrejöttének feltétele. Ugye maga a citromsav nem királis, nade a mononátrium sója... ha kell link: [link]
2012. febr. 4. 23:49
 1/7 anonim ***** válasza:

Se citromsavban sem pedig mononátrium-citrátban nincs királis szén.

A kiralis szén csak sp^3 hibridállapotú lehet, és mind a négy szomszédja különböző kell legyen.

A 3. szénatom esetében ez úgy néz ki, kapásból van két sp^3-as szén szomszédja, van egy OH, és egy sp^2-es szomszéd. A Na pedig semmit sem befolyásol, mert ionosan kapcsolódik az egyik oxigénhez. :]

2012. febr. 5. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Oké... tehát azt mondod, hogy pl.: a

CH3-C*BrCl-CH2-CH3 sem királis, mert a *-gal jelölt szén körül 3 különböző ligandum van csak: egy bróm, egy klór és két szén... pedig ez egy királis molekula, mert nem a szén atom a lényeg, hanem a csoport: etil és metil. Szerintem egyértelmű amúgy az sp^3 hibridállapot, mert anélkül 2 kovalens kötést tudna csak létrehozni a C. :D

Amúgy visszatérve a mononátrium citrátra: ha jól megnézzük itt is teljesül a 4 kül. ligandum feltétele:

HOOC-CH2-C*(COOH)(OH)-CH2-COONa ergo teljesül az sp^3 hibridállapot és a 4 kül. ligandum is. Ha jobban tetszik így, akkor viszont:

HOOC-CH2-C*(COOH)(OH)-CH2-COO[-] Csak azért kérdezem, mert furcsa, hogy egy nem királis sav sója királis lesz...

2012. febr. 5. 12:34
 3/7 anonim ***** válasza:

"A Na pedig semmit sem befolyásol, mert ionosan kapcsolódik az egyik oxigénhez. "

Ez engem erdekelne. Ne vedd tolakodasnak, de erre van valami fizikai vagy kemiai magyarazatod, vagy csak erzesre?


En nem latom okat, hogy miert ne lenne kiralis. DE vannak meg itt furcsasagok: nezzuk ezt a molekulat:


XYZC-CHOH-CXYZ


Az latszik, hogy a ket szelo szenatom kiralis, de a kozepso kiralis-e? Attol fugg, hogy a ket szelso szenatom konfiguracioja kulonbozik-e! Ha igen, akkor a ket ligandum kulonbozo lesz, tehat mindharom szenatom kiralitas centrum lesz, ha azonos a konfiguracio, akkor a ket ligandum egymassal fedesbe hozhato, tehat a kozepso szenatom nem lesz kiralitas centrum.

2012. febr. 7. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Utolsó: nagyon érdekes felvetés, ezen még sose gondolkoztam :D

Amúgy pedig: rájöttem, hogy maga a mononátrium citrát molekula királis, de az oldata (vagy akár a kristálya) mégse forgatja a fényt! Ugyanis oldatban képes a H[+] ion ugrálgatni a két karboxilcsoport között! Mivel a két karboxilcsoport anionja (savmaradékionja) ugyanolyan erős bázisként viselkedik, emiatt a H[+] ion 50-50%-ban lesz megtalálható az egyik és a másik karboxilcsoporton is. (Ez azt jelenti, hogy az egyensúlyi állandó K=1 lesz a két királis anion között.) Ez azt eredményezi, hogy az enantiomerek 50-50%-ban lesznek megtalálhatók az oldatban, tehát amennyire elforgatja a fényt az oldat jobbra, annyira forgatja balra, ergo ez olyan, mintha egy optikailag teljesen inaktív környezeten lőnénk át a fotonokat! Az oldatból kikristályosítva sem kapunk optikailag aktív közeget, mert a mononátrium citrát kristály is 50-50%-ban tartalmazza az enantiomerpárokat.

Ugyanez hál' Isten(?) nem igaz a citromsav észtereire: bár itt is fele-fele arányban képződnek a királis molekulák, de ezek között nincs egyensúly, nem alakulnak át egymásba, tehát az enantiomerek elválasztása után optikailag aktív lesz az oldatunk.

Remélem érthető xd

2012. febr. 8. 18:55
 5/7 anonim ***** válasza:
Az oldattal kapcsolatban igazad van, de nem tudom, hogy tudtad-e, de a kiralitast, es a kiralis molekulak polarizalt fenyre hatasat pont kristalyokon fedeztek fel! A tultelitett racem borkosav oldatbol kivalo kristalyok enantioszelektiv modon novekednek. Az eltero formaju kristalyok vizsgalatakor vettek eszre a fenyelhajlitast.
2012. febr. 8. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

MOst vettem eszre ezt a mondatot:

"Az oldatból kikristályosítva sem kapunk optikailag aktív közeget, mert a mononátrium citrát kristály is 50-50%-ban tartalmazza az enantiomerpárokat."

Ez nem feltetlenul van igy! A kristalyositas az egyik modja az enantiomerszelekcionak, mint azt fent irtam.

2012. febr. 8. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
A kristályosítás során nem hiszem, hogy megváltozik az enantiomerpárok egymásba alakulására vonatkoztatott egyensúlyi állandó (K=1), ezért nem fogja a kristály a polarizált fényt forgatni. Gondolom én :D
2012. febr. 8. 19:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!