Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vörös haj hogyan öröklődik?

A vörös haj hogyan öröklődik?

Figyelt kérdés
És a legtöbb vörös hajúnak miért van zöld szeme?
2012. febr. 5. 17:28
 1/5 anonim ***** válasza:
Ugyanúgy,mint a szőke,barna vagy fekete. A szemszín nem függ a haj színétől.
2012. febr. 5. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A vörös hajú ismerőseim többségének kékes, szürkéskék, kék szeme van. :D
2012. febr. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A legtöbbnek nincs, inkább a kék jellemző. "Ginger", mondja erre az angol. Alapvetően egy-egy közösségre jellemző, ezért lehet "kapcsolt", hiszen anyuka is ilyen volt, apuka is ilyen volt, a gyerek is nagy eséllyel ilyen lesz.

De ugyanúgy öröklődik, mint bármiféle hajszín. A nagyobb pigmentáltságú hajszínek, mint barna, fekete feltehetően dominánsak fölötte, elnyomják. A többi - a szemszín genetikája sem teljesen feltárt, a hajszín ugyanúgy pigmentáltság-függő, ez sem teljesen ismert. De lehetséges, hogy bizonyos általános hatású "pigmentáltság-gének" mind a hajszínre, mind a bőrszínre, mind a szemszínre hatással vannak (pl. a vörös, világos szeműeknek sok a szeplője), ezért mondjuk a vörös hajúaknak valamivel nagyobb esélyük van pl. világos szemszínre. De ez igen nehezen vizsgálható, mint említettem, bizonyos népcsoportokra jellemző a "ginger" színkomplex, ez is sokat számít.

(Amúgy alaphangon feltételezzük, hogy nem sokat beszélnek át a gének, azaz a szemszín és a hajszín öröklése független.)

2012. febr. 5. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Én vörös hajú vagyok kicsit sötétebb árnyalatú, nem az a rikitó, és nekem sötétbarna szemem van.
2012. febr. 6. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Nem lehet, hogy inkább csak a vörös hajú, világos szeműek ragadják meg a figyelmedet? :-)
2012. febr. 6. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!