Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért hullámzik mindig kifelé...

Attila2121 kérdése:

Miért hullámzik mindig kifelé (a part felé) a Balaton/tenger?

Figyelt kérdés
2012. febr. 14. 10:14
 1/4 anonim ***** válasza:

Arra tippelek, hogy a parti víz sekélyebbé válása miatt. A nyílt vizen bármerre haladnak is a hullámok, a part közelében a part felé tartók tudnak csak felerősödni, és ezek érik el legnagyobb intenzitással a partvonalat. Ha párhuzamosan is futnak a hullámok, a part közelében ezek is a part felé tartó hullámokat fognak kelteni.


A másik tippem, hogy a nagyobb energiájú hullámok a nyílt vizen képződnek, tehát a part felől (a derékig/bokáig érő vízben :) nem tud kiindulni olyan hullám, aminek érezhető hatása lenne. (Persze fújhat a part felől szél, ilyenkor kis, fodrozódó hullámok indulhatnak a partról, de szerintem nem ezekre gondoltál.)

2012. febr. 14. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Mert a hullámok centruma mindig a vízen van, és a hullám mindig a centrumtól elfelé terjed. Ha olyan hullámokat akarnánk látni, amik a partról a víz belseje felé haladnak, akkor a hullámforrásnak valahol a parton kellene lennie, ami lehetetlen.
2012. febr. 14. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Értem, hogy a forrás határozza meg a hullám irányát.

Azonban a part felől a víz felé fúj a szél. Ekkor a forrás a part felől van, de én még sohasem láttam a parttól elfelé menő hullámzást. Ennek mi a magyarázata?

2012. febr. 15. 08:45
 4/4 anonim ***** válasza:

Amikor a part felől fúj a szél, az nem hoz létre azonnal a part mentén hullámokat, hanem csak beljebb, pár 10 vagy 100 méterre. Így ezek a hullámok majd a másik parton kötnek ki, mint kifelé tartó hullámok. Az ott keletkezett hullámok meg a te partodon. Persze ez nem ilyen egyszerű.


A lényeg az, hogy az egész felület egy nagy hullámzó rendszer, amelynek a hullámok mindenképpen a felületén keletkeznek, aztán ezek össze vissza összeadódnak, interferálnak, és ezek a hullámok csak valamelyik part felé tudnak tartani.

2012. febr. 15. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!