Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezekből meg lehet mondani az...

Ezekből meg lehet mondani az időt?

Figyelt kérdés
A Nap horizont feletti magassága, földrajzi koordináták (ahol állok), dátum.
2012. febr. 28. 16:33
 1/8 anonim ***** válasza:
a horizont az függ a tájtól, de feltéve hogy a koordinátákból megtudod azt is hogy milyen a táj, meg lehet mondani jól :) de egyébként pontatlanul még koordináták nélkül is meg lehet mondani: ha a nap a horizont felett van akkor nappal van, ha alatta, akkor éccaka :D
2012. febr. 28. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Nyilvánvalóan alföldön gondoltam.

Csak abban nem vagyok biztos, hogy délben metszi-e a délkört a Nap, mert megnéztem Stellariumban és ott nem délben metszi. Ezt tudja valaki?

2012. febr. 28. 16:47
 3/8 anonim ***** válasza:

Délkör a pólusokat összekötő görbék neve. Igaz hogy minden földrajzi koordináta egyik értéke az adott félkör. Igaz, hogy a Nap az égi útja során pontosan délben pontosan az adott hely délköre felett delel, éspedig ilyenkor a legnagyobb a távolsága a horizonttól. Viszont szükséges megjegyezni, hogy a helyi idő (azaz az adott délkörhöz tartozó időérték) a legtöbbször nem egyezik meg az adott időzóna helyi idejével. Történetesen az adott időzónának csupán egyetlen délkörének sajátideje egyezik meg vele. Pl. Elvileg eltérés van már Magyarország nyugati és keleti határszélének sajátidejében is, de érdekes is lenne ha azt a pár perces időeltérést mindenki szeretné figyelembe venni.


A kérdésedre a pontos válasz, hogy a Nap horizont feletti magasságának értékéből, és a földrajzi koordináták ismeretéből A pontos helyi idő meghatározható, ha a dátum különben is ismert. (A dátum azért kell, mert a Nap delelésének magassága dátumfüggő is). Szerencsésebb, ha a Nap helyzete (iránya) kimérhető a pontosan meghatározott déli (déli féltekén az északi) irányhoz képest. Mert az viszont minden napra igaz, hogy a Nap pontosan déli irányban (a déli féltekén északi irányban, az egyenlítőn meg zenitben) delel.


maci

2012. febr. 28. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, már mindent értek.

Csak, hogy tudjad:

Abban igazad volt, hogy a zónaidő miatt lehet különbség a delelésben, de Budapest pont olyan helyen van, ahol minimális az eltérés. Aztán rájöttem, hogy az volt a hibám, hogy egy nyári dátumot néztem és a téli időszámításkor delel jó helyen a Nap.

2012. febr. 28. 18:20
 5/8 bongolo ***** válasza:

A közép európai zónaidő a 15°-os hosszúsági kör ideje, ami Graztól nyugatra van olyan 30 km-el. Budapest (19°) attól 4 fokra van, ami 16 percet jelent, szóval amikor itt delel a Nap, akkor az óra most télen 11:44-et mutat.


Egyébként Magyarország keleti és nyugati vége között kb. 26 perc helyi idő különbség van, az inkább fél óra mint néhány perc.

2012. febr. 29. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Akkor már csak az a kérdésem, hogy miért van kb. 10 perc késés a delelésben az n*15°-ú koordinátáknál?
2012. febr. 29. 16:36
 7/8 bongolo ***** válasza:
Nem tudom. Nem zárom ki azt sem, hogy a Stellarium hibás. Amikor rákerestem arra google-n, hogy stellarium time zone, sokféle error report-ot találtam.
2012. febr. 29. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Majd hétvégén megnézem a delelést. Ha egy vékony bot árnyéka nem észak felé néz, akkor valóban nem ott delel.

Neked is köszönöm a választ!

2012. márc. 1. 17:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!