Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Növevények evolúciójáról...

Növevények evolúciójáról olvastatok valami jó könyvet?

Figyelt kérdés

Mindig csak összehordanak valamit ami épp eszükbe jut...

tudom hogy alakuló dolog ez, de van sok összefüggés amit fel lehetne tárni már világosan, felépítve...


2012. márc. 6. 22:19
 1/8 anonim ***** válasza:

Ilyen dolgokról nem "könyvek" hanem tanulmányok szoktak szólni, ezek azonban tudósok által vannak írva tudósoknak és a laikusoknak nemigazán érthető a nyelvezetük.


Ajánlom az angol wikipédiát, ha tudsz angolul, ott nagyon komoly tudományos témák vannak leírva, laikusok által is érthető nyelvezeten, sokkal színvonalasabban, mint a laikusok számára kiadott ismeretterjesztő könyvekben, amik közül még sok mostanában kiadott is szégyenszemre 80-as és 70-es évekbeli tényekkel dolgozik.


Általánosságban elmondható a növények evolúciójából, hogy először voltak klorofillel rendelkező eukarióták, amiknek nem volt többé szüksége a heterotróf táplálkozásra, aztán ezek telepekké összeállva lettek algák, ezekből lettek mohák, harasztok, páfrányok. Egy páfrány-szerű mára már kihalt növényből lettek a magvas növények, ezekből a legprimitívebbek a cikászok és a ginkgók, a tűlevelű fák már specializáltabbak. A zárvatermők a legfejlettebb növények de ezek valami ismeretlen nyitvatermő csoportból alakultak ki.

2012. márc. 6. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Podani János - A szárazföldi növények evolúciója és rendszertana

Podani János - Földindulás a szárazföldi növények osztályozásában avagy molekulák, gének, törzsfák és a rendszerezés


Jó könyvek, nem határozó jellegű rendszertan, meg lehet érteni egy csomó mindent belőle. A második inkább rendszertan-elméleti. Attól függ, mi érdekel.

2012. márc. 6. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

igen, ez általában ugy tiszta meg oké (és köszönöm is), de arra gondoltam, hogy tudtok-e javasolni különböző fejlődési elméletgyártókat... valszeg jól mellélőnek, de ezek pl. ki vannak hegyezve a genetikai/evolúciós hasonlóságokra.

Linnaeus már elég régi, Priszter Szaniszló nekem nem talál célba (lehet ellenvetni), mást meg nem nagyon ismerek (röstellem, dehát ez van, kezdő vagyok...)

Van egy jó: Lechner Judit megragadott, de ő nagyon szerény, nem mond, nem akar mondani nagy dolgokat (pedig ez kell a nagy dolgok mondásához:). Nagyon élvezetes és értékes, de csapong és "materiálisan igénytelen" :).

De kéne valami... nem írt valaki olyat, ami úgy... valami? :D

2012. márc. 6. 23:47
 4/8 A kérdező kommentje:
hopp az uj választ nagyon köszönöm, utána nézek!
2012. márc. 6. 23:48
 5/8 anonim ***** válasza:

Géczy Barnabás: Ősnövénytan

vagy Géczy Barnabás: Őslénytan, bár ebben elég kevés rész van a növényeknek szentelve.

2012. márc. 7. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Azért ha kicsit szűkítenéd a kört, könnyebb lenne mondani valamit. Ez így kicsit olyan, mintha azt kérnéd, hogy mondjuk valamit a személygépkocsikról.


Melyik növények? Füvek, fák? Nyitvatermők, zárvatermők? Szárazföldi, vízi? Régebbi események, pl. szárazföld meghódítása, vagy újabbak, pl. C4 -es fotoszintézis?

2012. márc. 13. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

képzeld, engem ezek közül több mint kettő érdekel...

Kösz a Géczyt is, bevettem a listába! :) Kicsit régi már, de biztos jó! A paleo cuccokat táncsak nem tudják annyit bonyolítani :)

2012. márc. 13. 21:07
 8/8 anonim ***** válasza:

03-07 14:18 vagyok

Igen, nem maiak már a Géczy könyvek, de még mi is ezekből tanultunk (többek között) őslénytant, szóval nem vészes :)

2012. márc. 13. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!