Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémia érettségi egyszerű...

Kémia érettségi egyszerű választás?

Figyelt kérdés

A kén-hidrogén

A) molekulájában 6 darab elektron alakít ki kovalens kötéseket.

B) molekulájában három darab nemkötő elektronpár található.

C) molekulájában a kötésszög kisebb, mint a vízmolekulában.

D) molekulája apoláris.

E) szilárd halmazállapotú kristályrácsát kovalens kötések tartják össze.

Miért nem helyes az E válasz,hogyan tudom eldönteni hogy milyen rácsban kristályosodik,a megoldókulcs szerint a c válasz a helyes,de ezt sem értem,hiszen mindkét molekula v-alakú.remélem idetéved egy kémikus és kisegít :)


2012. márc. 11. 20:01
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez egy darab molekula ugyebár.

A szilárd rácsban sok sok ilyen lesz egymás mellett,de nem nem kovalens kötéssel fognak kötődni,csak molekularácsban, másodrendű kötőerőkkel.

Ami ilyen molekula (NH3, H2O, H2S, a legtöbb szerves vegyület), az molekularácsos, ami ugye 2.rendű kötőerők.

Sajnos hirtelen nem tudom megindokolni, hogy miért a C a jó, de tényleg az (A H2S-nél 92° a kötésszög, a víznél kb. 104°)

2012. márc. 11. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A C a jó válasz, mivel a molekulában két kötő és két nemkötő elpár van, csakúgy mint a vízben. A kénatom, azonban a harmadik periódus eleme, tehát a vegyértékelektronjai távolabbb vannak az atommagtól, mint az oxigénatom esetében, ezért a nemkötő elpárok helyigénye nagyobb lesz, jobban nyomják össze a kötő elpárokat, ezért kisebb lesz a kötésszög.

A molekulán belül vannak csak kovalens kötések, a mol között másodrendű kötések hatnak, itt dipól-dipól.

2012. márc. 12. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!