Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik a legnagyobb ismert/ism...

Melyik a legnagyobb ismert/ismeretlen bolygónk? Projektet kell készítenem és videókat láttam már de szerintem azok csillagok nem is bolygó. (amikre rá kerestem azok nem bolygók voltak pl: vv cephei)

Figyelt kérdés
2012. márc. 21. 12:15
 1/2 anonim ***** válasza:

2006-ban úgy tűnik ez volt: HAT-P-1


[link]

Ez az angol cikk azt hiszem arról ír, hogy mi a probléma a bolygó besorolásokkal. De nem olvastam végig szóval nem biztos.

2012. márc. 21. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 dellfil ***** válasza:

Tulajdonképpen erre viszonylag egyszerű válasz adható. Látszólag.

Mindjárt elmagyarázom, mire is gondolok.

Majd foglalkozunk azzal is, hogy mekkora az a tömegű anyag ami ha egy darabban van bolygónak nevezhető. Most tekintsünk el attól, hogy csillag közelében van-e, avagy magányosan kóricál. (Különben a kompakt objektumok - csillag, bolygó - kialakulásokról még kevés az információnk. Hogyan , miként... csak modellek vannak. Ezért kérdés volt (van) most is, hogy kialakulhat -e csillagkeletkezés nélkül akkora objektum ami még a "barna törpe" tömegméretét sem üti. Úgy tűnik - bizonyos észlelések tükrében - igen.)

Na most nézzük a tömeget. A Jupiter tömegénél tizenháromszor nagyobb tömegű objektum már NEM bolygó. (Itt most mindegy mi körül kering. Lehet az akár a Tejútrendszer középpontja is.) Ekkora tömegű objektum már "barna törpe". Mert a belsejében - ha csak pár millió évig is magfúziós folyamatok játszódhatnak le.

Tehát: keressük meg azt a tizenháromszoros Jupiter tömegnél kicsit kisebb objektumot - ami már MAJDNEM barna törpe - és megvan a "világbajnok" bolygónk.

Ami ezzel a probléma, az nem csak az, hogy az átmenetek nem élesek, hanem az is, hogy sok mindent nem tudunk még az ilyen "mérettartományú" égitestekről.

Ha valaki tájékozottabb nálam írja le hol mondtam baromságot. Minden ezzel kapcsolatos információ érdekel.

(A Jupiter tömege a Föld tömegének a 318-szorosa. Ezt szorozd meg 13-al, és afölött már nem bolygóról van szó... :) )

Tehát 13x318-szoros Föld tömeg környékén kell kereskedni a "legnagyobb bolygó" címért.


dellfil

2012. márc. 22. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!