Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Oxidálódott kalciumreszelék 5...

Oxidálódott kalciumreszelék 5 grammjának oldásához 77,35 cm3 10 tömegszázalékos sósavra van szükség (a sósav sűrűsége: 1, 075 g/cm3). Hány százalék fémet és hány százalék fém-oxidot tartalmaz a kalcium?

Figyelt kérdés

(Az egyszerűség kedvéért az oxidálódott kalciumot kalcium-oxidnak vegyük.)

Hogyan lehet ezt megoldani? Nagyon szépen köszönöm:)


2012. márc. 25. 10:12
 1/5 anonim ***** válasza:

leírom a megoldás menetének elvét és próbáld meg egyedül megoldani,befejezni.mert akkor tanulsz és fejlődik feladatmegoldó-képességed ha te oldod meg a feladatod,nem csak "passzívan" átnézed a megoldást.

Tudjuk hogy porkeverék 5 g-ja ismeretlen arányban tartalmaz Ca-t és CaO-t.Érdemes eljelölni valamelyik tömegét x-el és ebből már egyszerűen kifejezhető a másik tömege.Felírjuk az egyenleteket,mindkettő reagál sósavval.A sósavnál megadott adatokból könnyűszerrel kiszámítható a HCl anyagmennyisége,erre fogjuk felírni az egyenletet.Célszerű a fémet és fém-oxidot átszámolni anyagmennyiségre(a tömeget osztod a moláris tömeggel).És a kirendezett egyenletekben a sósav és másik reagens sztöchiometrikus arányát felhasználva,mindkét egyenletnél az ismeretlennel segítségével(által) kifejezhetjük a hidrogén-klorid anyagmennyiségét.A két egyenletben ezt összeadva,megkapjuk a összes anyagmennyiségét.erre írod fel az egyenletet,megoldod aztán pedig örülsz:)

ha kész vagy írd le a végeredményt

2012. márc. 25. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

innentől kezdve nem értem: "erre fogjuk felírni az egyenletet.Célszerű a fémet és fém-oxidot átszámolni anyagmennyiségre(a tömeget osztod a moláris tömeggel)."

az jó hogy 2,28 mol a HCl?

2012. márc. 25. 20:41
 3/5 anonim ***** válasza:
a sósav anyagmennyiségénél a számok jók,csak a tizedesvesszővel csúsztál el valahol.Mivel nem tudjuk hogy 5 g-ban mennyi fém-oxid és mennyi fém van.Ezért nyugodtan mondhatjuk hogy x g Ca és (5-x) g CaO van a reszelékben.Nem zavar minket hogy a valós tömegek helyett x-ek vannak,ugyanúgy ki tudod számolni az anyagmennyiségüket.Az egyenleteket sikerült felírni?
2012. márc. 25. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

hol csúsztam el? nekem így jött ki:

ha 1 cm3 1,075 g

akkor 77,35 cm3 x

x=83,15 g

ha 1 mol 36,5 g

akkor x mol 83,15g

x=2,28 mol a HCl

2012. márc. 26. 19:37
 5/5 A kérdező kommentje:
Rájöttem, a megoldás is kijött, köszi szépen:)
2012. márc. 27. 16:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!