Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Belépő versenyszintű kémia...

Belépő versenyszintű kémia feladat?

Figyelt kérdés

Van egy elég jó kémia feladat,de én sajnos sehogy se találtam rá megoldást,így szól a feladat szövege:

Írd le hogyan lehet egymástól megkülönböztetni az alábbi anyagokat,ha csak egyetlen reagenst(és vizet) használhatunk.Ha van kémiai reakció,írd fel az egyenletét és a tapasztalatot.AgNO3,Na2CO3,KCl

Arra számítottam hogy már a vízoldhatóság szelektálja őket,de mindegyik oldódik vízben,ezek szerint egy olyan reagens kellene amivel mindhárom anyag különböző reakciót mutat.Szívesen fogadom az ötleteket,tanácsokat :)


2012. ápr. 1. 12:11
 1/1 anonim ***** válasza:

Hát én sósavat használnék.


AgNO3 + HCl = AgCl + HNO3

Az ezüst-klorid színes csapadékot ad. A keletkező oldat zavaros lesz. Csak ez esetben keletkezik ilyen csapadék szóval biztos, hogy AgNO3-ról van szó.


Na2CO3 + HCl = NaCl + H2O + CO2

Gáz fejlődéssel járó reakció, melyet egy egyszerű égő gyufával ellenőrizhetünk, ha oda tartjuk, ugyanis a szén-dioxid nem táplálja az égést. (Lehetne még CO2-t meszes vizen átvezetni, de mivel csak egy anyagot lehet használni, ezért akkor azt nem.) Tehát eldöntöttük, hogy ez a Na2CO3.


A harmadikkal meg már nem is kell elvégeznünk a kísérletet, mert megállapítottuk a másik kettőről, hogy melyik anyag. Ha vízbe rakod hidratált ionjaira esik szét, jelentős változás nem történik. Ha sósavba szintén.

2012. ápr. 1. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!