Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elakadtam egy fizika feladatba...

Elakadtam egy fizika feladatban. Megoldanátok nekem?

Figyelt kérdés
Egy 185 nm-es uv fénnyel megvilágítunk egy fémet. A kilépési munka 6,19*10- 19 (tíz a mínusz 19-en)J. Melyik ez a fém? Tudtok valami táblázatot ahol megnézhetem vagy kiszámolhatom? Mert sehogyan sem bírok rájönni a megoldásra.
2012. ápr. 6. 05:48
 1/2 bongolo ***** válasza:

Azt hiszem, nem a kilépési munka van megadva azzal a 6,19-es adattal, hanem a kilépő elektronok mozgási energiája. Legalábbis olyan adatok kellenek ehhez a kérdéshez.


Számold ki sorban ezeket:

A fény frekvenciája: ν = c/λ

(a görög ν (nű) betűvel szokták jelölni)

Energiája: E=h·ν

(ahol h a Planck állandó)

Ebből le kell vonni az elektron mozgási energiáját, a különbség lesz a kilépési munka, vagyis az az energia, ami ahhoz kell, hogy az elektron kiszabaduljon az atomból.


Ha végigszámolod, kijön belőle E=4,54·10^(-19) J


Ezt át kell váltani elektronvoltba, mert tipikusan ez szerepel a táblázatokban. Váltsd át.


Feltételezem, hogy a négyjegyű függvénytáblában fogsz találni ilyen táblázatot, most nincs a közelemben. Az angol wikipédián is van:

[link]

Nincs benne pont ugyanakkora kilépési munkájú fém, legközelebb ehhez a kalcium áll.


---


Lehet az is, hogy tényleg a kilépési munka van megadva, de akkor a kérdés az, hogy ezzel a fénnyel megvilágítva mekkora lesz a kilépő elektronok mozgási energiája. Ekkor is ugyanúgy kell számolni, mint fentebb csak felcserélődik a kétféle energia szerepe.


Hogy akkor milyen fémről van szó, ahhoz persze a 6,19-es adatot kell átváltani elektronvoltba. Pontosan olyan értékű adat sem szerepel a táblázatban, legközelebb a tallium van hozzá.

2012. ápr. 6. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségedet! :)
2012. ápr. 6. 19:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!