Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szénből gyémánt, így működhet?

Szénből gyémánt, így működhet?

Figyelt kérdés

Olvastam még egy ötletet egy nagyon régen tevékenykedő fizika professzortól akinek volt egy olyan ötlete, miszerint, hogy ha vasat olvasztunk, majd ebbe beledobunk szenet v grafitot és lehűtjük, akkor a nagy hő és nyomás (a folyékony vas összehúzódik kihűléskor) hatásáa a szén átalakulhat gyémánttá.


Kérdezném én, hogy ez tényleg lejátszódhat? Mármint nem 200 karátos gyémánt, hanem ipari gyémánt képződhet?


Illetve ami még kérdőjel, hogy ha működik ez a módszer, akkor pl. keményebb fémek esetén pl, bór, króm, vanádium stb. jobban mégbemehet ez a folyamat? Illetve ha üveggel csinálnám meg úgy mintha Bolognai üvegcseppet készítenék, akkor is végbemehet a dolog?



2012. ápr. 10. 16:32
1 2
 1/16 Smartguy86 ***** válasza:

Szerintem ezeknél jóval nagyobb nyomás kell a gyémánt létrejöttéhez. Az ipari gyémántpor előállítására meg már van bevált módszer.


Amúgy meg mi értelme lenne olcsón gyémántot gyártani? Akkor bárki csinálhatná, és a rengeteg gyémánt egyre kevesebbet érne. A gyémánt értékét az adja, hogy ritka. Persze köztudott, hogy nem ritka annyira, mint amilyen drága, csak az afrikai bányákból kikerülő gyémántkészletet osztályozás után raktárban tárolják, mesterségesen fenntartva az árakat.

2012. ápr. 10. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Nem gondolom, hogy olcsó lenne így gyémántot gyártani, a piacra se szeretnék betörni, csupán az érdekelne, hogy elméletileg lehetséges lenne e az ilyen módon történő átalakítás?
2012. ápr. 10. 16:42
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Már próbálták, nem a fizika professzorodé volt az ötlet, hanem (ha jól emlékszem) egy 1900-as évek eleji német tudósnak. És nem jött össze neki.


Manapság viszont a gyémántelőállítás hétköznapi dolog, ugyanis iparigyémántot folyamatosan állítanak elő - grafitporból, nagy nyomáson, olyan 3000 fokon rengeteg apró gyémánt képződik.

2012. ápr. 10. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

"Amúgy meg mi értelme lenne olcsón gyémántot gyártani? Akkor bárki csinálhatná, és a rengeteg gyémánt egyre kevesebbet érne. A gyémánt értékét az adja, hogy ritka."


ezt gondold át mégegyszer, smartguy :D

2012. ápr. 10. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 2xSü ***** válasza:

#4: Miért gondolja át?


Több okból lehet szükség gyémántra. Lehet szükség rá, mint használati „eszközre”. Ez jórészt megoldott. Mint írták, lehet ipari gyémántot előállítani.


Lehet szükség rá, mint ékszerre, mint valami értéket képviselő dologra. Ebben az esetben valóban helyes az, amit Smartguy86 leírt.


Ha olcsón lehetne előállítani nagy értéket képviselő dolgot, akkor sokan kapnának az üzleten, valószínű túlkínálat is lenne gyémántból. Kialakulna a piaci verseny. Mindig lenne olyan, aki úgy próbálna meg nagyobb piaci részesedést szerezni, hogy csökkenti a profitját, ezért folyamatosan konvergálnának az árak az előállítási költség + elfogadható, de nem túl magas profit felé.

2012. ápr. 11. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
és akkor ezek szerint nincs értelme egyre olcsóbban és jobb minőségben dolgokat előállítani, mert az csak lenyomja az árakat? Akkor szóljunk gyorsan a vezető elektrotechnikai cégeknek (többek között), hogy valamit nagyon rosszul csinálnak :D
2012. ápr. 11. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

"ezt gondold át mégegyszer, smartguy :D"

Te gondold át agyas, neki tökéletesen igaza van.

2012. ápr. 11. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

"és akkor ezek szerint nincs értelme egyre olcsóbban és jobb minőségben dolgokat előállítani, mert az csak lenyomja az árakat? Akkor szóljunk gyorsan a vezető elektrotechnikai cégeknek (többek között), hogy valamit nagyon rosszul csinálnak :D"

Te komolyan ennyire ostoba vagy?

A gyémánt árát egyáltalán nem az ipari felhasználás, hanem az ékszerként képviselt ritkasága határozza meg.

Ha nagyon olcsón és egyszerűen lehetne ékszer méretű és minőségű gyémántot előállítani, onnantól kezdve az értéke lezuhanna a használati szintre, töredéke lenne a mostani árnak.

2012. ápr. 11. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

"Ha nagyon olcsón és egyszerűen lehetne ékszer méretű és minőségű gyémántot előállítani, onnantól kezdve az értéke lezuhanna a használati szintre, töredéke lenne a mostani árnak."


Tehát ha te feltalálnál egy módszert az ékszer-gyémánt olcsó előállítására, akkor kidobnád a terveket?

2012. ápr. 11. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 2xSü ***** válasza:

#9: Nem arról van szó, hogy ki kellene dobni a terveket.


Ha ipari gyémántot akarsz készíteni, azt szerény haszonnal eladni, akkor csináld meg és kész. A kereslet-kínálat viszonyoktól függően bizonyára némi tisztességes haszont szerezhetsz vele, mint bármilyen más dolog gyártásával.


Ha viszont arra pályáznál, hogy nagyon drágán eladd az általad gyártott gyémántot, mint ékszeralapanyagot, akkor nem biztos, hogy érdemes elkezdeni építeni a gyárat. Egy ideig bizonyára lesz nagyobb bevételed – főleg, ha kellő ideig tudod titokban tartani a technológiát, bár ez sem ennyire egyszerű, mert az ékszernek használt gyémánt általában nem kizárólag gyémántból van, így hamar kiszúrnák a dolgot a hozzáértők –, de hosszútávon mindenképpen igaz, hogy a gyémánt ára annyira zuhanna, hogy annyira már nem is lenne olyan jó üzlet. A gyémánt szimpla bizsuvá degradálódna. Szép, de olcsó, nem különösebben értékes valamivé.


Ez egyszerű közgazdaságtan. Pont.

2012. ápr. 11. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!