Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kutyával beszélgetni. Foglalko...

Kutyával beszélgetni. Foglalkozik valaki/valamilyen csoport ezzel a dologgal? Érdekes

Figyelt kérdés
van egymás mellett 2 kutya, gondolom azok is kommunikálnak valahogy, de mégse adnak ki hangot. és mi van akkor amikor ugatnak? mit csinálnak?

2012. ápr. 14. 13:28
 1/4 anonim ***** válasza:

Nagyon sokan vizsgálják az állatok kommunikációját. A kutyáké annyira nem érdekes. Egy átlagos kutyatulajdonos pont annyira érti a kutyák ugatását, mint amennyire a kutyák értik egymást. Ha mérgesen ugat akkor mérges, ha izgatottan, akkor izgatott.


Pl a delfinek, elefántok, és a majmok kommunikációjában már több érdekesség van, majmoknál pl a kajatípusoknak külön neve van, és ez úgy tudom, kultúránként változó.


A hangyák feromonos kommunikációja is nagyon érdekes, annyira, hogy számítógépes algoritmust is készítettek ennek a mintájára, és egész szépen használható keresési feladatokra.

2012. ápr. 14. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Még néhány gondolat:


Az élőlényeknek vannak mindenféle képességeik: hangokat tudnak kiadni, szagokat tudnak kiválasztani (tudatosan, vagy tudattalanul), pózokat tudnak felvenni, grimaszolni tudnak, színeket tudnak felvenni.


Az emberi faj a hangok kiadását választotta elsődleges kommunikációs eszközének, de a pózok, grimaszok egy részének is van jelentése. De ez nem jelenti azt, hogy minden hang amit kiadunk, jelentéssel bír. Még ha szavakat is mondanak, annak se biztos hogy van jelentése. Gondolj pl a pop számokra. :) Vagy a tool nevű zenekarnak is több szövege pszeudo-szöveg, ami azt jelenti, hogy angolul énekel ugyan, és olyan mintha szólna valamiről a dal, de igazából a zene a lényeg, és a szavakat csak azért rakja bele, hogy jól kijöjjön a rím vagy a ritmus.


Képzeld el, ha egy hangyaszerű faj jönne a földre, és megpróbálnának az emberi szagokban értelmet keresni. Azt hihetnék hogy teljesen kaotikus lények vagyunk :D összevissza választunk ki mindenféle szagokat, és ha megszakadnának akkor se jönnének rá hogy mit akarunk mondani nekik. Közbe meg nem is akarunk mondani semmit, legalábbis nem a szagunkkal :D


Vagy egy kaméleon-szerű faj azt hinné a feketékre, hogy állandóan mérgesek. Aki meg elpirul, arra azt hinnék hogy épp az anyjukat szidja. Vagy ha elsápadunk, azt hihetnék ránk, hogy valami nagyon fontosat akarunk mondani nekik. A szeplős emberek meg biztos állandóan félnek.

2012. ápr. 14. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A kutyák (és az állatok általánosságban) legfőképpen testbeszéddel kommunikálnak. A kiadott hangoknak is van jelentőségük, többnyire érzelmi állapotot fejez ki (lásd első válaszoló).


Az állatok viselkedésével, és ezzel együtt a kommunikációjával az etológia foglalkozik, ami szerintem az egyik legszebb tudományág.:) Magyarországon komolyabban Csányi Vilmos foglalkozott a témával, jelenleg pedig, ha nem tévedek, Miklósi Ádám vezeti a kutyákkal foglalkozó kutatócsoportot.


Keress rájuk és a publikációikra, de általánosan etológiai témakörben is nagyon sok érdekes anyag található a neten.

2012. ápr. 14. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

3. válaszoló: nem tévedsz. :)

Bár hogy pont Miklósi egy kommunikációval foglalkozó kutatás vezetője... szegény, nem tehet róla, élőben elég fura hanggal rendelkezik. Rádióban, tévében annyira nem jön át, de... olyan kis... kappanhang. Ettől még imádjuk, imádtuk, csak az a hang...

2012. ápr. 14. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!