Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tájékozódtak az ókorban...

Hogyan tájékozódtak az ókorban/középkorban a szárazföldön és a tengeren?

Figyelt kérdés
Iránytű megjelenése előtt mondjuk. Mert az oké, hogy a nap állása meg stb adatok alapján tudták az égtájakat, de ezek nem túl pontos adatok, pl valaki elindul A faluból B-be és csak annyit tud róla, hogy nyugatra van, az nem biztos, hogy oda is talál(mert ugye nem légvonalban nyugatra megy, és tételezzük fel, hogy nincs út). Valamint ugyanez a kérdés tengeren, ahol jóval nagyobb távolságok vannak, és tájékozódási pontok sincsenek, csak víz mindenütt.
2012. máj. 10. 21:11
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Falvak között mindig vannak utak. Ott közlekednek ugyanis az emberek. Ha új falut építettek, akkor is oda kellett hordani mindent, és kitaposták az utat. Másrészről arról a területről, ahol emberek élnek, már évezredek óta könnyen csinálhattak térképeket. Csináltak is.

Tengeren eleinte csak a parttal párhuzamosan hajóztak, olyan távolságban, hogy lássák is. A parttól jelentősen csak az iránytű megjelenése után távolodtak el. Illetve voltak kivételek is, mert pl. a tengeri áramlatokat hamar felfedezték, és rájöttek, hogy ott a víz mindig ugyanabba az irányba viszi őket.

2012. máj. 10. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Tengeren szextáns és a csillagok meg a Nap, szárazföldön irányérzék, kérdezősködés, útjelzők.
2012. máj. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A táj maga egy térkép. Ma már ezt nem vesszük észre, hiszen mindenütt mesterséges tereptárgyak találhatóak amik elnyomják egy táj összképét, de annyi természetes tájékozódási pont van a tájban, hogy az alapján eltévedni lenne furcsa dolog. Folyók és patakok alapján is lehetett tájékozódni, a folyásirányt követve mindig síkabb területekre jut az ember, azon felfelé haladva pedig a hegyvidékbe. Arról nem is beszélve hogy régen a települések 90%-a víz mellett jött létre - csak követni kellett a folyóvizet. Egy dombra vagy egy hegycsúcsra is fel lehet mászni, egy 2-300 méter magas csúcsról már egész távolra ellátni - tudják merre vannak mocsarak, falvak, ellenség.

Tengeren kicsit bonyolultabb volt a dolog, de voltak ősi hajós kultúrák akik továbbörökítették a tudásukat - az ókorban a Földközi tenger partjait már többé-kevésbé teljesen ismerték, tudták hol kell sekélyebb vizekre számítani és hol érdemes lehorgonyozni, stb.

2012. máj. 10. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 hollófernyiges ***** válasza:
Ami az igazi rejtély, hogy a polinézek hogyan tudtak elboldogulni a Csendes-óceánon, ahol többhetes csónakútra vannak a szigetek egymástól, közben sehol egy tájékozódási pont. Vagy a malájok hogyan tudták betelepíteni Madagaszkárt.
2012. máj. 11. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!