Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizikusok! Ezt hogyan kell...

Fizikusok! Ezt hogyan kell kiszámítani?

Figyelt kérdés
Mekkora a nyomás a nap belsejében, a sugár függvényében. Igazából a képlet érdekelne, de ha valaki le is tudná vezetni, az még jobb lenne. Azt tudom, hogy sűrűséggel, súllyal és a gravitációval függ össze.

2012. máj. 14. 09:29
 1/4 A kérdező kommentje:
De bármilyen értelmes hozzászólás érdekel
2012. máj. 14. 09:58
 2/4 anonim ***** válasza:
A legnagyobb baj az, hogy én eleve a kérdést sem értem. Miféle nyomásra gondolsz a Nap belsejében? Hol olvastad ezt a kérdést? És pontosan mit értesz a Nap súlya alatt? Nem a tömegére gondoltál?
2012. máj. 14. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem ilyen egyszerű a dolog, ugyanis a Nap nem szimpla homogén gázgömb, ahol a gravitációnak csak a hidrosztatikai nyomás áll ellen, hanem sok más tényező is közrejátszik, pl. a magreakciók, sűrűség (elemek) gyakorisága rétegenként, stb.


Itt jobban le van írva:

[link]

2012. máj. 14. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A képletet nem vezetem le neked, mert csak. Inkább elmondom az elvet, ami alapján te már le tudod vezetni a képletet.


A Napot itt egy sugárirányban változó (nyilván kifelé menve csökkenő) sűrűségű, gömbszimmetrikus testnek tekintjük. Van neki tehát egy sűrűségfüggvénye, amiben a középponttól mért Ró távolság a bemenet és a sűrűség a kimenet.


A Napot végtelen kis dr gömbhéjacskákra kell bontani (képletesen persze).


Kiszámoljuk az r távolságban lévő, dr vastagságú, Ró(r) sűrűségű gömbhéj tömegét. Itt kapóra jön, hogy a dr elhanyagolhatóan pici, tehát ténylegesen nem gömbhéjtömeget kell számolni, hanem egyszerűen a gömbhéj felületével egyező vastagságú, dr magasságú réteg térfogatát (majd pedig ebből Ró(r)-rel szorzással a tömeget).


Minden r távolságban az r-en belüli gömbhéjak összetömege határozza meg az adott távolságban érvényes gravitációs térerőt. Ezt egy integrálással megkapjuk a sűrűségfüggvényből. Itt ugye felhasználjuk, hogy egy gömbhéj által a rajta kívül mért gravitációs erő azonos azzal az erővel, mintha a gömbhéj teljes tömege a középpontjában lenne. A gömbhéjon belül pedig az általa keltett gravitácós térerő mindig nulla.


A gravitációs térerőből és az r távolságban lévő dr vastag gömbhéj tömegéből pedig megkapjuk az adott gömbhéj súlyát, amit osztva a gömbhéj felületével, megkapjuk az adott gömbhéj által az annak belsejére kifejtett nyomást. Érdekes, bár igazából elég nyilvánvaló, hogy itt a képlet gömbhéj felületére vonatkozó része kiesik.


A középponttól r távolságra lévő nyomást pedig úgy kapjuk meg, hogy az r-től kifelé lévő dr vastag gömbhéjak által keltett nyomást egyszerűen összeadjuk, pontosabban összeintegráljuk.


Az eredmény nem bonyolult, a végső képletből valószínűleg kiejthető lesz legalább az egyik integrál.


Ha komolyan érdekel a dolog, leírom ennél részletesebben vagy válaszolok esetleges kérdéseidre, de őszintén szólva ezt nem teljesen hiszem (mindazonáltal ha mégis tévednék, küldj privát üzenetet!).

2012. jún. 10. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!