Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Születhetett-e kék szemű...

Születhetett-e kék szemű gyermeke egy férfinak, ha a gyermek anyja (és neki az összes testvére és édesanyja is) barna szemű (apukájáról nincs infóm) a férfi pedig zöld szemű (neki a tesói mind + anyukája és úgy emlékszem apukája barna is szemű)?

Figyelt kérdés
2009. jún. 29. 09:58
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Születhet. Lehet, hogy valamelyik dédszülő idáig lappangó génjét örökölte.
2009. jún. 29. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim válasza:
100%
Jó kérdés... Igazából úgy tudom, (a biológia könyv szerint) nincs olyan, hogy zöld szem, csak a kéknek vannak árnyalatai, magyarul a zöld is kéknek számít. Nálunk úgy volt, hogy anyukámnak, apukámnak és nekem is barna szemünk van, nagypapáimnak is, viszont nagymamáimnak kék, és a tesómnak is kék. Lehet, hogy akiről nincs infód (ha jól értettem a gyermek nagypapája) kék szemű, akkor lehet, hogy tőle örökölte.
2009. jún. 29. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim válasza:
94%
Szerintem elég kevés az esélye, már csak azért is, mert a barna szem a dominánsabb, ráadásul a közeli rokonságban nincs is kék szemű.
2009. jún. 29. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk úgy volt, hogy apa-anya barna szemű, nővérem is barna lett. Anya családjában mindenki barna, felmenőkben is. Apánál mama szeme is barna, viszont papa szeme kék volt, és én a kék szemét örököltem. Szóval furcsa, de imádom:)) Örülök, hogy kék lett.
2009. jún. 29. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, habár a barna dominánsabb de kék bármikor lehet.

Egy valami nem lehet, két kékszemünek barna szemü gyereke, ez lehetetlen. de másképp minden lehetséges.

Egyébként egykor mindenki barna szamü volt, míg egy géndefekt be nem kékítettet egy embernek a szemét.

2009. jún. 29. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Egy hazaspar ismerosomeknek, mindkettejuknek barna szemuk van, viszont a nagymamanak kek szeme. Erdekes modon mend a 3 gyerekuk kek szemuek:)

Ha nem ismernem el sem hinnem.

2009. jún. 29. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

A barna - kék szemszínt egy gén határozza meg, két allélja ismert a domináns barna színt okozó és a receszív kék színt okozó. (A- domináns a- recesszív allél) A domináns allél felelős a barna festék lerakódásáért a szivárványhártyában.


Ha a férfinek zöld szeme van, azt jelenti, hogy nem hordozza a domináns allélt, mert az ő genotípusa aa. Ha nem így lenne, barna szeme lenne. A feleség barna szemű, ő lehet Aa és AA genotípusú is. Mivel kék szemű gyermekük született, biztos, hogy Aa.


A gyerekeik az apától kizárólag a recesszív allélt örökölhetik, az anyától pedig fele-fele eséllyel a domináns, vagy a recesszív allélt. Azaz a gyerekeik fele barna szemű lesz, fele kék szemű.


A kék-zöld szemszínt egy másik gén határozza meg, itt a domináns allél okozza a zöld szemszínt, a recesszív a kéket. (B-zöld b-kék) Ezt viszont ez esetben nagyon nehéz vizsgálni, mert csak akkor látszik, ha nincs mellette ott a barna szemszínt okozó A allél, így a kérdésben említettek közül csak az apáról tudunk annyit mondani, hogy az ő genotípusa aaBx (x= B vagy b, nem lehet biztosan tudni.). Ha kék szemű gyermekük született, az anya genotípusa Aabx.


Viszont mivel a gyerek szeme kék, mindkét szülőjétől kellett egy-egy b allélt örökölnie, így az apa genotípusát le tudjuk tisztázni: aaBb Az anya genotípusa továbbra is kérdéses, Aabx


Amit biztosan el lehet mondani:


Az apa genotípusa aaBb. Őtőle a gyermekei vagy aB vagy ab alléleket örökölnek, fele-fele eséllyel.


Az anya Aabx vagyis ő lehet AaBb vagy Aabb is, nem lehet eldönteni.


Amennyiben az anya AaBb az apa aaBb, akkor a gyermekeik fele lesz barna szemű, Három nyolcada zöld szemű és egy nyolcada kék szemű.


Amenniyben az anya Aabb az apa aaBb, a gyermekeik fele barna szemű lesz, negyed kék szemű, negyede zöld szemű.



Ez az összes lehetőség.


Egyébként létezik egy szemszín számoló program is:


[link]

2009. jún. 29. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
2009. jún. 29. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Ja, csak a választ felejtettem el: Kék/zöld szemű apának könnyen születhet kék/zöld szemű gyermeke barna szemű anyától is. Az egész képletben csak az anya genotípusa kérdéses, de gondolom a szülőanya személye biztos.
2009. jún. 29. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
94%

A csecsemőknek születés után mindig kék a szemük.


A zöld szemszín a barnából alakult ki. A kékhez semmi köze!


A szemszín öröklődése a következő:

*domináns-recesszív: barna a domináns, összes többi recesszív,

*intermedier (átmeneti): pl. szürkéskék, sötétkék, zöldeskék, zöld, stb.


A kérdésedre visszatérve:

A gyereknek kék szemszínű, ha

1, az anya heterozigóta barna

ez akkor lehet, ha az apja heterozigóta barna vagy kék szemszínű volt;

2, az apa heterozigóta zöld (?)

A tiszta öld szemszín nagyon ritka. Jó lenne, ha árnyalatot is írnál.


Nálunk ez volt:

Édesapám zöldesbarna szemszínű. Az ő édesanyja kék, édesapja zöldesbarna.

Édesanyám kék szemszínű. Édesanyja szintént kék, édesapja nem tudom.

Hárman vagyunk testvérek. Ezek a szemszíneink: kék, zöldesbarna, zöldeskék.

2009. jún. 29. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!