Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért lila színű a villám?

Miért lila színű a villám?

Figyelt kérdés

2012. jún. 10. 21:41
 1/6 anonim ***** válasza:
42%
hát nem tudom hol láttál te már lila színű villámot...az "fehér" fény színű, max a légkör megszínezi ha messzi van: abban ez esetben megazért lila amiért az ég kék
2012. jún. 10. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
50%
leginkább elektron szine kéne hogy legyen szubatomi szinten meg nincsenek szinek
2012. jún. 10. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Esetleg barna füstfoszlány van mellette, mivel megfelelő energiája van egy villámnak ahhoz hogy a nitrogén 3-as kötését felbontsa, és a keletkező nitrogén-dioxid barna színű, de ez elenyésző mennyiségben keletkezik.
2012. jún. 10. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A villám legtöbbször fehér, de lehet bármilyen színű is. Így néha kékes vagy lila is. A szín függ persze attól is, hogyan szűri meg a levegő, míg a szemünkbe jut, de elsősorban a villámot alkotó plazma hőmérséklete határozza meg a színét. Ha a hőmérséklete alacsony, akkor sárgás lesz, ha igen magas, akkor lehet kékes vagy lilás is.
2012. jún. 11. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az adott villám úgy gerjeszti a levegő atomjait hogy a kisugárzott fény a spektrum végén az ibolya közelében van ezért lila egyszerűen!
2012. júl. 12. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
100%
A villámlás elektromos kisülés, vagy plazma, amelyet az atmoszférán átfolyó elektromos áram vált ki. Általában akkor keletkezik plazma, ha egy gáz eléggé felmelegszik ahhoz, hogy ionizálódjon. Emiatt a gáz vezeti az áramot és elektromágneses sugárzást bocsát ki – ez a plazma két fõ megfigyelhetõ tulajdonsága. A villám-plazma elég nagy sûrûségû, mert a villámlás közelében, a levegõben, igen nagy az ionizáció mértéke. Ezért sok infravörös, látható és ultraibolya fény keletkezik. A villám fénye az összes hullámhosszon kibocsátott fényt tartalmazza, köztük azoknak az atomoknak és molekuláknak a karakterisztikus sugárzását is, amelyek a levegõben vannak (pl. argon, oxigén, nitrogén, víz). A villámlás színét a levegõben levõ atomok határozzák meg. A száraz levegõben a kisülés fehérnek látszik, mert kevés erõs, látható tartományba esõ szín van (ezek fõként a spektrum kék és ibolya részébe esnek), míg a kibocsátott, látható fény túlnyomó része folytonos spektrumú. Ha vízgõz is van a levegõben, a víz hidrogénatomjai nagyon erõs, vörös fényt sugároznak. Ha ez a fény a plazma többi atomja által keltett fehér fényre "rakódik rá", a villámlást vörösesnek észlelhetjük. A vöröses fény éjszka jobban látszik. A villámlások vörösének változása a levegõben levõ víz mennyiségének változásával magyarázható. A kis vízcseppek könnyebben ionizálódnak, és hidrogénatomjaik könnyebben gerjesztõdnek, mint a nagy cseppek hidrogénjei. A nagy cseppeknek elõbb el kell párologniuk, ami tovább tart, mint egyetlen villámlás ideje.
2012. júl. 18. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!