Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 2^x-12=5 (x+1) ^2 Hogy kell...

2^x-12=5 (x+1) ^2 Hogy kell az ilyen exponenciális egyenleteket megoldani? (Ennek az eredményét közelítgetéssel oldottam meg. X=9)

Figyelt kérdés
De van valami más módszer is? Próbáltam logaritmussal, de akkor is van benne több "x", mint kellene. Valaki tudna segíteni?

2012. jún. 20. 21:09
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Exact megoldása nincs. Mert van ismeretlen a kitevőben is, meg lenn is.


2^x=12+5(x+1)^2


Grafikus úton érdemes általában megoldani, felrajzolod a 2 oldalt. A metszéspontot kikeresed.

Persze a gond, hogy 512-őt nem nagyon lehet felrajzolni.


De teljes értékű megoldás az alábbi:

1. "megsejtjük", hogy a 9 megoldás.

Könnyű ellenőrizni, hogy igazunk volt.


2. Bizonyítani kell, hogy más megoldás nem lehet.

Ezt a meredekségek megvizsgálásával lehet megcsinálni.

x>9 biztos nem jó, mert...

x<9 azért nem jó, mert...


Kb 2 mondatottal el lehet intézni.

2012. jún. 20. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Aham... Itt a "megsejtéssel" lesznek a problémák, mert van, amire nem egész szám fog kijönni...
2012. jún. 21. 12:15
 3/17 anonim ***** válasza:

2 lehetőség van.


Ha ez tankönyvi feladat, akkor szinte mindig van egy egész megoldás. Jobb esetben 0 vagy 1, rosszabb esetben 9.


Ha nem ilyen a feladat, akkor közelítéssel lehet találni egy megoldást. De ilyenkor általában elég is, ha 1 megoldás megvan, ritkán várják el, hogy mindet megkeresse az ember.


De a számítógép másodpercek alatt kidobja úgyis a megoldásokat.

2012. jún. 21. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Nem tankönyvi. :D Ez egy másik, hosszú egyenlet egyik megoldásaként jött ki, és örültem, amikor teljes négyzetté tudtam alakiítani belőle valamit. :D És utána még egy óra volt, míg megoldottam.

És van olyan itt a kezemben, amire NEM egész szám lesz a megoldás... :D

2012. jún. 21. 13:01
 5/17 Tom Benko ***** válasza:

Iterációval érdemes, ilyen analitikus egyenleteket mással nem is nagyon lehet. Javaslom a Newton-formulát, mert az igen gyorsan célba ér.

Az iteráció előnye, hogy baromi gyorsan megcsinálj a számítógép. Erre való például az mso excel vagy a LO Calc. De vannak speciális matematikai programnyelvek is, Mathematica, Maple, R, Octave, Euler és társaik.

A kedvedért:

=(A1-(2^(A1)-5*(A1+1)^2-12)/(LN(2)*2^(A1)-10*(A1+1)))

Ez kerül a A2 cellába, aztán lehúzod. Az A1-be pedig valamilyen jónak tűnő kezdőérték.

2012. jún. 21. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Akkor az is lehet, hogy van egyszerűbb megoldása a feladatnak. Esetleg az alapfeladatot nem írod le?
2012. jún. 21. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Harmadiknak: Ez tényleg nagyon jó megoldásmód! :D 9-re valóban 9-et ír ki. :D Csak sajnos ez is próbálgatós módszer, habár nyilván gyorsabb, minthogy mindig kiszámolgatom a próbáimat (mégha számológéppel is csinálom).


Negyediknek: Ne menjünk bele a részletekbe, de tényleg, és nincs egyszerűbb megoldás, hidd el! :D

2012. jún. 21. 21:05
 8/17 anonim ***** válasza:

Használd ezt, pillanatok alatt megtalálja a megoldásokat:

[link]


Jobb, mint excelbe pötyögni.

2012. jún. 21. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Tom Benko ***** válasza:
@Kérdezô: tudod, mi az az iteráció?
2012. jún. 22. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Tom Benko ***** válasza:
Kis segítség: [link]
2012. jún. 22. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!