Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » ELEKTROMOS TÖLTÉS elmagyarázná...

ELEKTROMOS TÖLTÉS elmagyarázná valaki?

Figyelt kérdés
Tulajdonképpen mit jelent az elektromos töltés? Nem igazán értem a tankönyvben foglaltakat, és az interneten történő keresgélés után sem akadtam számomra elfogadható magyarázatra. Odáig természetesen értem, hogy az egyes elemi részecskék (proton, elektron) pozitív, illetve negatív töltéssel rendelkeznek, tehát az egy alapvető tulajdonságuk, akárcsak a tömegük. Azt is értem, hogy ha két különböző anyagot összedörzsölünk, akkor az egyik felületéről elektronok vándorolnak át a másikéra, és ennek hatására ellentétes előjelű töltésűvé válnak. De amikor olyat olvasok, hogy: "A vele egyező előjelű töltéseket a test távolabbi részébe taszítja, az ellentétes előjelű töltéseket a közelebbi oldalra vonzza", ezt mégis hogy értelmezzem? Én eddig úgy értelmeztem, hogy a töltés egy tulajdonság. Most hogy értelmezzem azt, hogy a pozitív töltéseket a test távolabbi részébe taszítja? Pozitív töltésű miket? Részecskéket? A könyvben kis gömbökben plusz jeleket ábrázol a pozitív töltés jelölésére. Most ez mégis mi? A válaszokat előre is köszönöm!
2012. jún. 22. 01:39
 1/9 anonim ***** válasza:

A töltés az elemi részecskék egy tulajdonsága. Le lehet vele írni egyes vonzó- és taszító erőket.


Az elektronok töltése negatív, az atommagoké pozitív.

Egy fémet pl úgy tudsz elképzelni, mint szabályos rácsba rendeződött pozitív ionok sokasága és körülötte ugyanannyi majdnem szabad elektron. Az ionok a rácsban helyhez kötöttek, az elektronok könnyen mozognak. Ha a fémhez egy negatív töltést közelítesz, az az elektronokat taszítani fogja és minthogy azok könnyedén mozognak, igyekezni fognak minél messzebb kerülni az őket taszító töltéstől.

A fém egyik fele így összességében pozitív, a másik fele meg összességében negatív lesz. Ez az elektromos megosztás.

2012. jún. 22. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
De hogyha a pozitív töltésű ionok helyhez kötöttek, akkor azok nem lesznek képesek elmozdulni nem? Csak az elektronok fognak a fémen belül vándorolni, hiszen azok nincsenek helyhez kötve. Akkor hogy taszíthatná a pozitív töltéseket? Ha azok helyhez vannak kötve? Meg most a töltés nem egy tulajdonság?
2012. jún. 22. 14:47
 3/9 anonim ***** válasza:
Hát ja, ez van a könyvekben. De ez csak egy modell, a valóságban nem így van. Hogy igazából hogy van, azt senki nem tudja. De az elektronok nem vándorolnak sehová sem. Inkább olyan ez, mint a hullám a víz tetején, ami végigmegy az egész tó felszínén, de a vízmolekulák attól még a helyükön maradnak, ahogy egy papírhajó alatt is végigmegy a hullám, a hajó felemelkedik és lesüllyed, de ugyanott marad.
2012. jún. 22. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Másik kérdésem: most akkor a pozitív töltést nem az elektronhiány okozza? Akkor hogy értelmezzem azt, hogy pl egy tárgyra pozitív töltést viszünk? Hogy lehet valaminek a hiányát ilyen módon átadni? Nagyon nem vágom ezt a témakört ... :D Köszi a válaszokat közben!
2012. jún. 22. 15:01
 5/9 anonim ***** válasza:

" Akkor hogy taszíthatná a pozitív töltéseket? Ha azok helyhez vannak kötve? "


Te is tudod nyomni a falat úgy hogy az nem mozdul el :D

Lehet úgy taszítani valamit hogy az ott maradjon ahol van.

2012. jún. 22. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Pozitív töltést úgy lehet átadni, hogy elektronokat vonunk el. Valójában csak elektronokat mozgatunk.
2012. jún. 22. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Tehát az egészet elemi részecske szinten kell értelmezni? Tehát mindenféle töltés az elektronra és a protonra vezethető vissza? Ha egy anyag egy tartományában pozitív töltésű, az azt jelenti, hogy abban a tartományban a "szükségesnél" kevesebb elektron helyezkedik el?
2012. jún. 22. 15:19
 8/9 anonim ***** válasza:

Pontosan így van, ahogy mondod.


Ellenben ha a fémeken kívül oldatokra is érvényes elméletet akarunk, ott már vannak valódi pozitív töltésű részecskék, a pozitív ionok, a fémionok a vízben mind ilyen formában vannak jelen. Vagy a hidrogén ion... (Mondjuk a töltésüket itt is az elektron hiány okozza, tehát pl. a nátrium atomból úgy lesz nátrium ion, hogy az atom lead egy elektront.)

2012. jún. 22. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Így már minden világos! Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek!
2012. jún. 23. 11:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!