Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik az egy fekete...

Mi történik az egy fekete lyuk belsejében? Mi történik azokkal az anyagokkal, amik bele szorultak?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy nagyon furcsa teremtések, és nagyon érdekel, hogy pl. az űrszeméttel vagy akár a fénnyel amit beszippant (és soha nem enged ki, a nagy gravitáció miatt) mi történik? Hogy érthető az, hogy néhány mennyiség (téridő-görbület, sűrűség)végtelenné válik? Ezeket wikipédián olvastam. kösz a válaszokat

2012. jún. 30. 20:47
 1/8 anonim ***** válasza:
Nagyon összesűrűsödik és az atomok közötti tér nagy mértékben lecsökken. Ezáltal sűrűbb lesz az anyag és nagy a gravitáció. De hogy mi történik benne arról csak találgatnak, hisz nem tudják mivel megmérni.
2012. jún. 30. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nos Stephen Hawking írt erről egy nagyon jó könyvet, a címe "Az idő rövid története", ott azt hiszem szó van erről is. De ha minden igaz, egyetlen pontba sűríti az anyagot. Egyetlen geometriai pontba. Vegyük úgy a világegyetem egy pixelébe, vagy atomjába. Így növeli a súlyát is. A téridő görbület azért áll fenn, mert a fényt is elnyeli - tehát onnan nem juthat ki fény, ami fény pedig elmegy mellette, egy része ugye belemegy, egy részét nem képes elfogni, így az eseményhorizont mentén (az a határ, aminél már elkap) a fény kikerüli a fekete lyuk gravitációs mezőjét. Hogy ez miért lehet, ha a fény elvileg hullám, azért van, mert a fénynek részecske tulajdonságai is vannak, tehát tulajdoníthatnánk tömeget is neki, aminek meg tömege van, azt pedig a fekete lyuk manipulálhatja. Szóval a sűrűség azért végtelen ebben a pontban, mert a fekete lyukak általában magába roskadó szupernóvákból jönnek létre (bizonyos tömegű napokból lehet olyan szupernova ami összeroskad a tömege alatt, ezek a Chandrasekar határ feletti csillagok). Na már most, a legkisebb csillag is marha nagy, hát még a határ felettiek. És mind az a tömeg, ami a csillagé volt, a több ezer, vagy millió kilóméter átmérőjű csillagé, most egyetlen, tűhegynél milliárdszor kisebb pontba koncentrálódik. És minél kisebb térfogaton minél több anyag van, annál sűrűbb, márpedig ilyen kis helyen még egy borsónyi anyag is sok. Egy csillag tömege pedig végtelennek számít, hát még amit ezután eszik meg. Tulajdonképpen a nagy büdös semmi történek ott, ha beleesne valaki, az simán eltűnne. Szó szerint, komolyan. Szétesne atomjaira, a járművel együtt, és egy olyan helyre kerülne, ahol az idő, meg úgy a tér sincs értelmezve, legalábbis hétköznapi geometriában nem. Tehát a fekete lyuk nem lyuk, hanem csak egy hatalmas gravitációjú pont. Hogy van-e felső határa a növekedésének, nem hiszem, mert a nagy tömeg maga is növeli a gravitációs vonzást, ezért "nem esik le semmi a földről", tehát ha egy égitest nagy, az jobban vonzza a dolgokat. Persze ezek csak spekulációk, olvass utána a szakirodalomban (van olyan is amiben nincsenek, vagy kevés a képlet, ilyen pl. a fent említett könyv).
2012. jún. 30. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
azt hiszem megértettem. kösz
2012. júl. 1. 14:23
 4/8 gromo ***** válasza:
Nem tudjuk. Ha a fekete lyuk természetét nézzük ( azaz : a belehullott anyag, fény, stb onnan nem jut ki) akkor onnan információt sem tudunk nyerni, tehát nem is tudjuk vizsgálni, számunkra innentől elérhetetlenné válik. Innentől kezdve minden további dolog csak találgatás lesz, hiszen ha nem jut ki információ sem a fekete lyukból , akkor bizonyítani sem lehet az elméleteket. Az eseményhorizontig lehet követni, hogy mi történik az anyaggal a fekete lyuk felé közeledve. Erre a fentebb említett Hawking könyvben van igen szemléletes leírás.
2012. júl. 5. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
2%
Nekem van 1 fekete lyukam,fekete mint a korom de elnyel bármit hidd el!Néha még barna rudi is jön belőle,de szerintem az egy másik világból jön át.
2012. júl. 10. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 nyenyiblack ***** válasza:
Ez azért nem teljesen igaz,hogy egy feketelyukból semmi nem juthat ki vagy,hogy mindent elnyel,azok is még ha minimálisan is de sugároznak anyagot.Sőt nem tudunk olyan dologról a világegyetemben ami örökké tartana,egyszer mindenek vége lesz illetve megszűnik...még egy feketelyuk sem tart örökké és nem bír végtelen számú anyagot elnyelni.(Gondolj a Kvazárokra)
2012. júl. 14. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 gromo ***** válasza:

A fekete lyuk feltételezett anyag ( és információ) vesztése jelenleg egy igen vitatott és a gyakorlatban még nem igazolt dolog. A kvantumfizika a vákuumot nem tekinti egy állandó, 0 részecskét tartalmazó térnek, hanem olyan térnek, ahol állandóan részecske - antirészecske párok keletkeznek, s igen gyorsan meg is semmisülnek, mivel nem tudnak az alacsony gravitációs térben eltávolodni egymástól. A fekete lyuk közelében más a helyzet. Itt a gravitáció olyan nagy, hogy az eseményhorizont mentén keletkezett részecskepárokat szétválasztja. A pozitív energiájú részecske az eseményhorizonttól eltávolodva mint sugárzás jelentkezik, a negatív energiájú részecske belehullva a fekete lyukba az ott lévő pozitív energiájú anyaggal egyesül, annihillálódik, s csökkenti a fekete lyuk energiáját, kvázi tömegét is. Ennek a következtében jön létre a Hawkning sugárzás. Hosszú időtávon ez csökkenti a fekete lyuk tömegét, a legújabb elméleti fizikai kutatások szerint így információ is kijut a fekete lyukból, valamint egy idő után a fekete lyuk, mikor tömege egy bizonyos érték alá csökken, instabillá válik, s hatalmas gamma sugárzás formájában megsemmisül.

Ez az elmélet, még egyelőre nem sikerült igazolni. Egyrészt, mivel a Hawking sugárzás erőssége igen kicsi, s elnyomja a fekete lyukba belezuhanó anyag által keltett röntgensugárzás, a fekete lyukak megsemmisülésére pedig a világegyetem keletkezése óta elképzelhető, hogy nem volt elég idő. Ha a Hawking sugárzás létét sikerülne bizonyítani, az bizonyosan Nobel díjat jelentene Hawkingnak.

2012. júl. 17. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 SIDLER22 ***** válasza:
Néztem erről egy doku filmet és ott azt mondták hogyha már túl sok benne a beszippantott anyag akkor a két pólusánál sugárzás formájában kilövi az anyagot.
2016. júl. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!