Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 1dm^3 térfogatú kaloriméterben...

1dm^3 térfogatú kaloriméterben (termokémiai mérésekre használatos berendezés) 0,101MPa nyomású és 25Cfokos H2 és CO elegye van. *Mekkora a kiindulási gázelegy térfogat%-os összetétele? (a többi lent)

Figyelt kérdés

*A tartályba ezután fölös mennyiségű oxigéngázt töltünk, és a gázelegyet tökéletesen elégetjük, miközben vízgőz keletkezik.Ekkor 10,05KJ hő fejlödik.Amit ki tudtam számolni: 1/n=24,5-->n=0,04mol gázelegy, H2(g) + 0,5O2(g)= H2O(g) illetve CO(g) + 0,5O2(g)= CO2, kiszámoltam a Co2 reakcióhőjét az nekem -283KJ/mol lett, de miért nem jó az egyenlet--> x+y=0,04

-283y+(-242)x=10,05????(x-szel jelöltem a hidrogént, y-nal a szén-monoxidot)



2012. júl. 31. 15:54
 1/1 anonim ***** válasza:

A reakcióegyenlet:


x H2 + y CO + (x+y)/2 O2 = x H2O(g) + y CO2 ΔH= -10.05 kJ


Megjegyzés: eme reakció hőfelszabadulással jár, vagyis gázelegyünk energia tartalma csökken, ezért a reakcióhő előjele negatív.


2 ismeretlen, 2 egyenlet:


1. x+y=0.041

2. x ΔH(H2O(g)) + y ΔH(CO2) - y ΔH(CO) = -10.05

(ΔH jelentése itt: képződéshő, ami meg van adva a feladatban gondolom)


1.,2.-ből kiszámítható x=n(H2), y=n(CO)


Megjegyzés: a térfogat% azonos a mól%-kal, amennyiben eme gázokat ideális gázoknak tekintjük, ugyanis az ideális gáztörvényben a térfogat és a mólszám között egyenes arányosság áll fenn:


pV=nRT

2012. aug. 6. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!