Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért fogadjak el a fény...

Miért fogadjak el a fény sebességét?

Figyelt kérdés
Mint tuggyuk a feny sebessege 300.000 km/s. De ez az eggyetlen mértékegység amit saját maga felhasználásával definiálnak és ezt elfogadják az emberek, holott semmit sem lehet definiálni úgy hogy a definícióban önmaga is szerepeljen tehát a fényt sem. Lehet hogy a feny sebessége végtelen lehetne? Az emberek tuggyak hogy az űr nem üres. Mágneses terek hanghullámok is vannak benne. Akkor miert fogadjak el hogy a feny sebessege ennyi?
2009. júl. 17. 22:15
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
93%

A fény sebessége mérhető. Laboratóriumban, vákuumban. Pont annyira definiálják saját magával, mint a busz sebességét.

Ha az űrben terjedő fény sebességét nézik, akkor abba igenis beleszámolják a fényt eltérítő tereket (pl. gravitáció), így lehet sok egyébként láthatatlan égitest helyét és tömegét kiszámolni, hogy megmérjük mennyivel téríti el a fényt.

Nem értem a problémád.

2009. júl. 17. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
70%
Értem a problémád. Ezt már máshol is olvastam, ayt hogy a méter a fény által másodpercenkénti megtett táv töredékével van defineálva, vagyis önmaga által. Ez egy korbeli probléma, a gond az hogy eddig semmien precizebb definiciot nem találtak a távra. Elméletileg, fénysebességgel haladva a hosszuság a szingularitást éri el, vagyis a foton valyon tudja mennyi az az 1 méter? Eddig nem tudni miért pont ennyi a fény terjedési sebessége. Legalább van mit kutatni. Ja, és az űrben no hanghullám.
2009. júl. 17. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
92%

én első

Helytelen érvelés. A méter egy mesterségesen felvett mennyiség, aminek eredeti meghatározásában semmi köze nem volt a fényhez.

Eredeti meghatározása:

"Egy méter egyenlő a Föld kezdő délkörén mért kerületének 1 / 40 000 000 (negyvenmiliomod) részével. " Hosszát egy etalon méterrúddal határozták meg, ez alapján készítették az első méterrudakat.

Későbbi meghatározása:

"A méter a kripton-86 atom 2p10 és 5d5 energiaszintje közötti átmenetének megfelelő, vákuumban terjedő sugárzás hullámhosszának 1 650 763,73-szorosa."

Erre azért volt szükség, hiszen az eredeti etalonhoz való hasonlítgatásnál pontosabb meghatározásra volt szükség.

1983-ban így határozták meg a métert:

" A méter a fény által a vákuumban a másodperc 1 / 299 792 458-od része alatt megtett út hossza"


Tehát a méter egy mesterségesen felvett távolság, amelynek egyik meghatározása a fény sebességének segítségével történik, de nem a fény által megtett útból származik a definiciója, hanem ez a módszer csak egy lehetőség a pontos meghatározásra.

2009. júl. 17. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
91%

A fény sebessége kísérletesen mérhető. Ennyi. A definícióban ugye a kilométer szerepel, de ez egy adott távolságot jelent. Ha ugyanazt a szakaszt méterben, colban, ölben, vagy lábban, esetleg babszemben mérjük, a hosszúsága attól nem változik.

.

2009. júl. 18. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
90%
Azért fogadják el a fény sebességét ennyinek, mert tényleg ennyi. Egészen egyszerű műszerekkel is lehet mérni.
2009. júl. 18. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:
Az a baj hogy nem a kérdéssel fogalkoztok hanem valki már a babszemnél van meg a buszoknál. Én azt kérdeztem és tudom hogy nemtuggyátok megválaszolni mivel senki sem tuggya de hogy miért fogadják el ezt a helytelen definíciót?
2009. júl. 18. 11:48
 7/34 A kérdező kommentje:
Nem hanghullámra hanem kozmikus mikrohullámú háttérsugárzást ra gonodltam bocsi XD
2009. júl. 18. 11:49
 8/34 anonim ***** válasza:
75%

A fénysebességnek semmi köze a fényhez. A fénysebesség az a sebesség, amivel a nulla tömegű testek haladnak. Jelenleg azt feltételezzük, hogy a fény speciel ilyen (azaz nulla a tömege), de ezt nem tudhatjuk biztosan.


Ez már eléggé relativitáselmélet, ahhoz meg nem elég a középiskolai fizika.

2009. júl. 18. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
93%

"Az a baj hogy nem a kérdéssel fogalkoztok hanem valki már a babszemnél van meg a buszoknál. Én azt kérdeztem és tudom hogy nemtuggyátok megválaszolni mivel senki sem tuggya de hogy miért fogadják el ezt a helytelen definíciót?"


Éppen hogy a kérdéssel foglalkozunk, csak te nem fogod fel. Az a bajod, hogy a fény sebességét kilóméter per szekundumban adjuk meg, de a kilóméter a fény által adott idő alatt megtett út és nem érted, hogy ez miért nem körkörös meghatározás. Elmagyarázom újra:


A fény adott idő alatt adott utat tesz meg. Ez mérhető, pontosan meghatározható, az eredeti meghatározástól független. Ha kifeszítenél egy madzagot ezen a távolságon, akkor a fény által adott idő alatt megtett út "egy madzag" lenne.


Hogy ez a madzag mekkora, azt adjuk meg méterben. A méter egy gyakorlatilag önkényesen kijelölt mértékegység, egy önkényesen kijelölt szakasz hossza. Nem képletekből vezettük le, nem fizikai állandó, hanem egy a hétköznapokban jól használható mértékegység.


Ha az előbb kifeszített madzagot felvágjuk méterenként, akkor az egy másodperc alatt a fény által megtett utat jelképező madzagot éppen hárommillió darabra vághatnád. De ez nem függ attól, hogy miben méred ezt a madzagot, a madzag hossza nem változik attól, hogy hárommillió, harmincmillió, háromezer, vagy száz részre vágod. A fény sebességét ugyanígy mérhetnéd láb/óra, col/nap, vagy öl/miatyánk mértékegységben, attól a fény által egy másodperc alatt megtett út nem változna.

2009. júl. 18. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
55%
mert megmérték. és ennyi. amúgy nem értem mi a problémád ezzel,szerintem csak kötekedsz.
2009. júl. 18. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!