Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy is van ez, csillagok...

Hogy is van ez, csillagok halálával kapcsolatban lenne kérdésem?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom, hogy az hogy egy csillag mivé válik a szupernóva-robbanás után függ a tömegétől, tehát lehet magnetár, pulzár, neutroncsillag, fekete lyuk, ugye? De nem értek pár dolgot. Van pár csillag, amiknek tömege többszöröse a Napnak és a tudósok szerint mégsem lesz belőle fekete lyuk, miért? Először szupernóva lesz és utána lehet még belőle fekete lyuk, vagy hogy van ez? Meg vannak ezek a Wolf-Rayet szuperforró és masszív kék csillagok, amikről azt hallottam, hogy szpernóvaként, vagy hipernóvaként végzik, de fekete lyukról nem hallottam? Nem a legnagyobb tomegű csillagokból lesz fekete lyuk, vagy magnetár? Lehet, hogy nehéz volt követni engem, mint ahogy nekem követni a csillagok halálát, de remélem értitek mit szeretnék kérdezni.

2012. aug. 9. 07:44
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha túl nagy a csillag tömege, akkor összehúzódás során annyira felhevül, hogy egyszerűen a robbanás során túl sok anyagot szór szét a környező térben, és a visszamaradt mag egyszerűen nem elég nehéz, hogy ponttá (fekete lyukká) húzza össze a megmaradt anyagot.


Fekete lyuk akkor alakul ki, ha a visszamaradt anyag eléggé nagy tömegű ahhoz, hogy az újra beinduló fúzió ellenére (ahogy húzódik össze, egyre jobban felhevül, tehát beindul a magasabb elemek magfúziója is) is össze tudja húzni az anyagot eléggé kis testé, ahol a szökési sebesség fénysebességnél nagyobb.


Kisebb csillagnál (mint pl. a mi Napunk) alapból nincs elég anyag, túl nagy csillag pedig a szupernóva robbanás során vet le túl sok anyagot.

2012. aug. 9. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hasznosnak tűnik a válasz.Tehát akkor van egy bizonyos érték, hogy mondjuk 10-20 naptömegű csillagok fekete lyukká válnak, a 20-30 felettiek meg pl magnetárak, vagy neutroncsllagok. Mert az alapján, amit írtál a legnagyobb csillagok nem válhatnak fekete lyukká, de valójában meg lehet jósolni, hogy egy bizonyos csillag, aminek tudjuk a tömegét mivé fog válni?
2012. aug. 9. 08:19
 3/4 anonim ***** válasza:
Félreértetted a választ. Éppen a legnagyobb tömegű csillagokból lesznek a fekete lyukak, mert a szupernóva-robbanás után belőlük marad meg annyi anyag, amennyi ehhez kell. Az enneél kisebb, de még a Napnál jóval nagyobb tömegűekből lesznek neutroncsillagok és hasonlók.
2012. aug. 9. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Nem minden csillag halála ilyen elsöprő erejű és gyors.A kissebb tömegű csillagokból nem lesznek szupernóvák.Ezekből a csillagokból van különben a legtöbb a világegyetemben.Az ilyen fajta csillagok a barna illetve vörös törpék.Ezeknek igen kicsi a tömegük.Ezért a hőmérsékletük és a fénykibocsátásuk is igen alacsony.Ám életük iszonyú hosszú.Ezen csillagok halála , kihűlés formájában történik.
2012. aug. 9. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!