Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egyszerűen nem tudom megérteni...

Egyszerűen nem tudom megérteni hogyan kell megcsinálni egy kémiai egyenletet. Elmagyarázná valaki?

Figyelt kérdés
le vannak írva a füzetemben a lépések,de egyszerűen nem tudom.
2009. júl. 20. 18:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
le kéne írnod milyen egyenletet nem tudsz megoldani, enélkül nehezen segíthet bárki is.
2009. júl. 20. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Elsőnek igaza van,mert enyenletből sokféle fajta van!!!
2009. júl. 21. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

[link]


Nem értek hozzá, de ezt találtam egyszer. Remélem hasznos:)

2009. júl. 21. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

ilyet tudok pl.: 2H2+o2->2h2o

ilyet még tudok,de mikor mondjuk alumínium van,az nagyon nehzéz nekem,és eccerűen nem tudok rájönni.amúgy most megyek nyolcadikba,és év elején írunk ilyenekből,és azért kéne h megértsem

2009. júl. 21. 20:27
 5/13 A kérdező kommentje:
amúgy kösz 3. válaszoló a linket,csak sajna nekem a magyarázat kicsit magasröptű. :-(
2009. júl. 21. 20:29
 6/13 anonim válasza:
100%

Szia. Nem tudom mennyiren segítek neked ha leírok egy alumíniumos egyenletet és egy kis magyarázattal is szolgálok. :) De azért egy próbát megér.


Kiindulási anyagok:

Alumínium (Al) és hidrogén-klorid (HCl)

Tehát az egyenlet: (először nem rendezem be az egyenlet , hogy jobban megértsd...)


Al + HCl---> H2 + AlCl3


Ez a "nyers" egyenleted. Ugye a H2-t úgy kaptad, hogy a hidrogén-kloridból "elvetted" a hidrogént. És mivel tudjuk, hogy az Al háromszorosan pozitív, a Cl egyszeresen negatív (ez egyszerű ionképzés), ezért írtam az AlCl3-at az egyenlet jobb oldalára. (előre pozitív utána negatív, és a töltéseket rendezed)


Ezután meg kell nézni a "darabszámokat". Látod, hogy az egyenlet jobb oldalán egy páratlan szám szerepel (AlCl3). A páratlant párossá kell tenni, a háromból pedig legkönnyebben úgy lesz páros, ha megszorzod 2-vel. Tehát:


Al + HCl --> H2 + 2 AlCl3


(ezt mindig így csináld: a páratlanból először párost, és csak utána a többi...)

De így kettő alumíniumod is lett, ezért az egyenlet bal oldalán lévő Al-t is meg kell szorozni kettővel. Azaz:


2 Al + HCl --> H2 + 2 AlCl3


Visszamegyünk az egyenlet jobb oldalára, az alumínium-kloridhoz (AlCl3). Szerepel ott egy kettes, ami azt jelzi, hogy mind az alumíniumot, mind a klórt szoroztad kettővel. De a klórból már van 3 "darabod" így azt a hármat kell szoroznod kettővel, így hatot kapsz. Látod, hogy az egyenlet jobb oldalán szerepel a hidrogén is (és HCl-ből indultál ki, tehát a kiindulási anyagokhoz tértél vissza). A jobb oldalon van kettő hidrogéned. Az előbb kiszámoltuk, hogy hat klórod van a jobb oldalon, tehát a bal oldalt is meg kell szoroznod hattal, hogy ott is hat klórod legyen. Vagyis:


2 Al + 6 HCl --> H2 + 2 AlCl3


A bal oldalon lett hat darab hidrogéned (gondolatban bontsd szét a HCl-t), ezért a jobb oldalon is úgy kell ügyeskedned, hogy hat darab hidrogén legyen. Már van kettő, és kettőből úgy lesz hat, ha megszorzod hárommal. Tehát az egyenlet végül így néz ki:


2 Al + 6 HCl --> 3 H2 + 2 AlCl3


Remélem segítettem, bár ez már egy kicsit húzós lehetett neked, mert ez egy 8.-os volt, de hirtelen nem jutott eszembe egy hetedikes alumíniumos egyenlet. Ha valami kérdésed van nyugodtan írj, szívesen segítek. :)

Jó kémiázást! :)

2009. júl. 22. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

na most már mindent értek,pontosabban rájöttem arra,hogy mi az a mi a problémát okozza: ugye ha van egy egyenlet pl.: 4Li+o2->2Li2o.és ugye elvileg az egyenlet jobb oldalába a vegyjelekhez semmit sem írhatok,csak elé.

de,van olyan egyenlet,amibe bele kell írnom mert az ion képlet.

és a probléma:honnan tudjam hogy egy képlet ion képlet lesz-e? mert ha már tudom h mondjuk bele kell írnom a Li mellé a kettest,onnan már ki tudom számolni,csak addig nem tudok eljutni,hogy miről állapíthatom meg h ion képlet lesz-e?

remélem érthető voltam,és télleg köszi h ennyit fáradozol h segíts nekem :-)))

2009. júl. 23. 12:37
 8/13 anonim válasza:
86%

Az AL-es egyenlet írója vagyok. Szóval nem tudom jól értem e, a problémádat, de azért leírom gyorsan. Tehát:


Az ionképzés nagyon egyszerű dolog. Az A1-3 főcsoportban pozitív elemek, az A4-7-ig negatív elemek találhatóak. Tehát a lítium egyszeresen pozitív, az oxigén kétszeresen negatív. Az oxigén azért kétszeresen negatív, mert a hatodik oszlopban található, és kettő elektron szükséges ahhoz, hogy meglegyen a nyolc elektronja.


(Remélem érted, mit szeretnék elmondani, csak nem tudom, hogy hogy tanuljátok kémiából és összezavarni sem szeretnélek. De valami olyasmit kell elképzelned, hogy az elemek, a 8. főcsoportban található elemekre szeretnének "hasonlítani". Ehhez nyolc külső elektron szükséges, mivel tudjuk hogy az oszlopszám a külső elektronok számát, a sorok számai az elektronhéjakat számát mutatják.)


Tehát a lítium egyszeresen pozitív, oxigén kétszeresen negatív. Az oxigén kettő elektront "felvett" ezért lett negatív, hisz az elektron negatív, a proton pozitív, és a neutron semleges.

És innen már egyszerű összerakni a kettő elemet. Előre mindig a pozitív, háta mögé a negatív és csak az elektronok számát kell figyelembe venni. Ezért lett a képleted a következő: Li2O

Az a kettes nem azért van a lítium és az oxigén előtt, mert azt a rendezés során kellett beírni. Nem. Az az ionképzés miatt van ott, mivel így néz ki a lítium-oxid képlete. az egyenletrendezés meg egyértelmű. A mérlegelvet kell alkalmazni, és akkor nem lehet elrontani. :)


Remélem értetted, mit szerettem volna veled közölni. :)

Több kérdésre is szívesen válaszolok. :)

Szia!

2009. júl. 24. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Bocsánat h beleszólok más kérdésébe, de azt még el tudná vki magyarázni, h honnan tudja h mondjuk két anyagból milyen anyag lesz? Szal addig oké, h pl hidrogén meg oxigénből víz, de honnan kellene tudnom, hogy az aluminiumból meg a hidrogén kloridból hidrogén lesz meg nem tudom mi?:D Mindent meg kell tanulni, vagy mi?:S
2009. júl. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
83%
Igen, ezt meg kell tanulnod, hogy legalább azt tudd, hogy mi lesz a várható reakció. Ha azt már tudod, hogy a sósav oldja az alumíniumot, akkor már tudod elméletileg, hogy milyen reakciót kell felírnod.
2009. júl. 24. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!