Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létre lehet e hozni egy...

Létre lehet e hozni egy szeparált bioszférát?

Figyelt kérdés
Helósztok. Az lenne a kérdésem, hogy pl.: egy 1 köbméteres akváriumban, ami a környezetétől teljesen szigetelt, egyedül csak a fényt, és a hőt engedi be, létre lehet e hozni, egy szeparált bioszférát? Mondjuk úgy, hogy kap csírátlanított talajt, , vizet, baktériumokat, talajlakó ízeltlábúakat, és növényeket. Működne e a körforgás ilyen kicsiben is, vagy nagyon hamar kibillenne az egyensúlyból, és mondjuk a levegő telítődne széndioxiddal? Tudtok e hasonló irányú próbálkozásokról? A válaszokat előre is köszi.

2012. aug. 10. 13:38
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha magára hagynád, akkor szerintem egy ilyen kicsi bioszféra hamar kiesne az egyensúlyból, mert túl kicsi a tehetetlensége - persze nem a szokásos fizikai értelemben. Emberi beavatkozással (pl. túlszaporodott élőlények ritkítása) már elég valószínű, csak hát akkor már nem beszélhetünk szeparált bioszféráról.
2012. aug. 10. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nem vagyok hozzáértő ember,de szerintem ez túl kicsi.Pl a talajlakó ízeltlábúak között kell lennie ragadozónak is,hogy a növényevők ne irtsák ki a növényeket.Itt van az egyik probléma.Ha a ragadozók elszaporodnak,kihalnak a növényevők,így maguk a ragadozók is.A természetben,ha a növényevő elszaporodik,akkor a ragadozó is a több táplálék miatt,így viszont a növényevők száma csökken.Emiatt a ragadozók nagy része kihal,mert kevesebb az élelem.Ezért viszont a növényevők ismét elszaporodnak,mert kevesebb a ragadozó és az egész kezdődik elölről.Szerintem egy ilyen körforgáshoz ez a terület túl kicsi.
2012. aug. 10. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 gromo ***** válasza:
100%

Lehetséges, de az így létrehozott bioszféra igen törékeny. Egyrészt igen pontosan kellene megtervezni, másrészt mivel a térfogata kicsi, így az ún tehetetlensége is kicsi, azaz az esetleges változásokat nehezen - vagy egyáltalán nem - tudja kompenzálni.

Konrad Lorenz: Salamon király gyűrűje c. könyvben találsz erről szemléletes leírást.

2012. aug. 10. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Volt hasonló kísérlet az USA-ban, talán Kaliforniában (a sivatagban) Egy üvegház-rendszert csináltak, ami hermetikusan (lefelé is) zárt volt, és megpróbáltak a jelenlegi tudományos ismeretek alapján ökosztatikus bioszférát felépíteni, emberek is beköltöztek. A tervezett idő előtt fel kellett függeszteni, mert vészesen lecsökkent a biodiverzitás, elromlott a légkör. A talajélet volt az, amit nem megfelelően vettek figyelembe (mert nem volt elég kutatási adat addig).
2012. aug. 12. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Rossszula emlékeztem, Aizonában volt:

[link]

2012. aug. 12. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!