Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizika könyvem azt írja,...

A fizika könyvem azt írja, hogy lefelé dobott testnél a=g-vel. Megmagyarázná ezt valaki?

Figyelt kérdés
Ha lefelé dobunk egy testet, akkor a gyorsulása nem lehet a gravitációval egyenlő. Ha szimplán elengednénk a testet, ez csak akkor lenne igaz. Elírás lenne?
2012. aug. 23. 16:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A gyorsulása g, a kezdősebessége viszont nem ebben az esetben nem nulla. Ha szimplán elengeded, akkor nulla a kezdősebesség, de akkor is a=g
2012. aug. 23. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy egyenletesen lefelé haladó liftben elengedsz egy testet, akkor az g vel fog gyorsulni. Az másik kérdés, hogy a Földhöz rögzített szemlélődő számára már alapból rendelkezik egy kezdősebességgel, és ehhez még gyorsul is g-vel. Tehát lefele hajításnak tűnik.

Amúgy minek tanulsz MOST fizikát?

2012. aug. 23. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Jól írják!


Ha kiejted a kezedből akkor a kezdősebesség 0 és innen gyorsul 1 G-vel!

Ha 100 km/órával hajítod le akkor ez a kezdősebesség és innentől fog a sebessége nőni 1 G-vel!


Így érthető?

2012. aug. 23. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ha lefelé dobsz egy követ egy toronyból:

Amíg a kezed hozzáér a kőhöz, addig tudja gyorsítani, de azután, hogy elengedted, már csak a föld gravitációs ereje hat a kőre, nincs más erő (a légellenállás és még kismillió dolog elhanyagolásával). Márpedig gyorsulás erő hatására lép fel ( F=m*a), tehát a test gyorsulása a földi gravitáció okozta gyorsulással fog megegyezni, ami g.

2012. aug. 23. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A negyedik az eddigi legpontosabb.


De hagy jegyezzem meg, hogy bármerre hajítod légüres térben, a gyorsulása g (vektor) lesz. (Ha a Föld közelében csinálod, akkor a Föld felé fog gyorsulni g-vel.)


Ha van közeg is és gravitáció is, és más nincs, akkor a gyorsulása csak akkor lesz g, amikor a sebessége 0, szóval neked is van valami igazad.

2012. aug. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Illetve: bármerre hajítod légüres térben, az ELENGEDÉSE UTÁN a gyorsulása g (vektor) lesz.


(ezt írta a 4. is, csak még én is szerettem volna hangsúlyozni)

2012. aug. 23. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Aha. Elég lett volna annyi is, hogy "Igen, elírás." :D de azért köszi, hátha más is hasznát leli a válaszokban. Második, vagy harmadik válaszolónak pedig: azért tanulok fizikát most nyáron, mert pótvizsgára készülök. Igen, megbuktam :D Ironikus, hogy mindkét magyarból, kémiából, angolból és még kismillió tantárgyból ötös lettem.
2012. aug. 24. 01:21
 8/12 anonim ***** válasza:
Mivel a középiskolai fizikakönyvek általában eltekintenek a közegellenállástól, ezért nem feltétlenül elírás, bár kicsit félreérthető. (Ezért volt a sok rizsa.)
2012. aug. 24. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Magdyyyy válasza:
Sok sikert! :) drukkolok Neked! A többi tárgyhoz meg gratulálok! Én angolból vizsgázom, nem pótvizsga, egyéb; gondolj majd rám is...
2012. aug. 24. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Magdy: Osztályozó vizsga előrehozott érettségihez? :D Mert volt osztálytársam is azért lesz ott velem.
2012. aug. 24. 17:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!