Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen gyakorlati alkalmazási...

Milyen gyakorlati alkalmazási területei vannak a mátrixoknak?

Figyelt kérdés

Konkrétumokat szeretnék olvasni, mint pl. a bányászatban a barlang x és y paramétereit számolják ki vele ezzel és ezzel a szoftverrel.

Mit jelentenek külön külön a számok? Miért volt szükség arra, hogy megszülessenek a mátrixok? Egyenletet előtte is tudtunk számolni, nekem olyan öncélúnak tűnik az egész.



2012. szept. 1. 20:20
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Szóval értem hogyan kell determinánst számolni, értem milyen műveletek után lesz a mátrix determinánsának értéke ugyan az stb... De mi a determináns, és miért számoljuk ki? Olvastam lineáris algebráról szóló könyvet, Freud Róbert írta, de nem jöttem rá, hogy miért kell abban a bizonyos sorrendben összeszorozni és kivonni egymásból a mátrix tagjait ahogy a determináns képzéséhez szükséges. Nem hinném, hogy azért mert...
2012. szept. 1. 20:24
 2/19 anonim ***** válasza:

pl volt olyan feladatunk, hogy inhomogen test (terkoordinatak fuggvenyeben van megadva a surusege) tehetetlensegi nyomatekat kellett kiszamitanunk egy megadott tengelyre. ehhez kellett matrixokkal is szenvedni pl. ha programmal szamittatnam ki, valoszinuleg az is matrixozna, csak gyorsabban.

de kismillio felhasznalasi terulete van, csak most ez a pelda jutott eszembe.

2012. szept. 1. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Ilyen alapon azt is felvethetnéd, hogy mi szükség van a szorzásra, mint alapműveletre, hisz 32*43 úgy is kiszámolható, hogy harminckétszer egymás alá írom a 43 -at és összeadom...

Egyenletrendszert is sokféle módon lehet megoldani. Ha megnézed ezt a Geogebra munkalapomat:

[link] vagy ezt:

[link] egy próbát gyorsan el tudsz végezni, hogy melyik a gyorsabb, kézzel ügyesen, leleményesen megoldani, vagy csak beírni az együtthatókat?

2012. szept. 1. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

"Ilyen alapon azt is felvethetnéd, hogy mi szükség van a szorzásra, mint alapműveletre, hisz 32*43 úgy is kiszámolható, hogy harminckétszer egymás alá írom a 43 -at és összeadom... "

Persze neked ilyen nyilvánvaló, de nekem nem. Pont ezért kértem magyarázatot. Csak annyi kellene, hogy visszaemlékezel azokra az időkre, amikor még nem ismerted a lineáris algebrát, és megválaszolod azokat a kérdéseket, amik benned felmerültek. Persze ahhoz egy csomó pszichológiai buktatót kell legyőznöd, hiszen az énképed koherenciáját meg kell őrizned.

2012. szept. 1. 21:25
 5/19 anonim ***** válasza:

Számítógépes grafikában mátrixokkal számolhatjuk ki, hogy ha egy téglatestet 3D-ben elforgatunk saját, vagy egy másik tengely körül, mely pontjai fognak látszódni 2 dimenzióban (képernyőn). Ugyanígy, hogy egy nézőpontból (kamera) hogy jelenjen meg akár egy tetraéder.

[link]

2012. szept. 1. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
Amikor fotosoppolsz, és a képen filtereket alkalmazol, akkor azok is mátrixműveletekben vannak megadva.
2012. szept. 1. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Amikor fotosoppolsz, és a képen filtereket alkalmazol, akkor azok is mátrixműveletekben vannak megadva.


"nekem olyan öncélúnak tűnik az egész."

Ha ezt érzed, az a legbiztosabb jele, hogy abszolut nem vagy a dolog megértésének közelében. Ez nagyon általános. Ez egy nagyon általános szabály, más embereken te is megfigyelheted.

2012. szept. 1. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

"Ha ezt érzed, az a legbiztosabb jele, hogy abszolut nem vagy a dolog megértésének közelében. Ez nagyon általános. Ez egy nagyon általános szabály, más embereken te is megfigyelheted."

Akkor nem vagyok a közelében. Rettentően hasznos volt a kommentárod....

2012. szept. 1. 22:40
 9/19 anonim ***** válasza:

Mátrix azért kell, hogy egy változóhoz képesek legyünk több információt rendelni, (ahogy a vektornál is van) így több művelet könnyebben elvégezhető, pl.: descartes koordinátarendszerben vektoriális szorzat, ahogy előttem írták leképezési mátrix, sőt forgatásnál is könnyebb mátrixxal transzformálni, illetve áramlástanban is csak így vagyunk képesek leírni, hogy hogyan folynak a dolgok.


Létezik általánosabb felfogás, miszerint a mátrix másodrendű tenzor, míg a vektor elsőrendű tenzor, a skalár szám pedig nulladrendű. Ezzel azt szeretném bemutatni, hogy használnak harmad sőt n-ed rendű tenzor is, amik még haszontalanabbnak tűnhetnek a mátrixnál. :D

2012. szept. 1. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Például van egy gyártó egységed, amin kétféle terméket tudsz készíteni, eltérő alapanyag felhasználással, eltérő bevétellel, eltérő munkaerős szükséglettel, különböző vevő megrendeléssel, eltérő értékesítési árral.

Lineáris programozással tudod meghatározni, hogy milyen arányban érdemes a gyártókapacitást felhasználnod, ha maximalizálni akarod:

- a kibocsátási mennyiséget,

- az árbevételt,

- a profitot,

- a foglalkoztatottságot,

- etc.

Vagy

Van egy szállítmányozó vállalatod. Van x számú megrendelésed. A megrendeléseket szeretnéd időben, de a lehető legrövidebb távon teljesíteni. A mátrixban nyilván számba kell venned az időt, és a települések közötti távolságokat, valamint számolni kell a tengelyterheléssel is, etc.

Szóval annyi változót kellene abba az egy egyenletbe szuszakolnod, amit lehetetlen kezelni. Itt jön képbe a mátrix és a lineáris programozás.

Én a valószínűségszámítással voltam ugyan így, nem értettem miért kell tanulni. Azonban a matematikai statisztikánál számomra értelmet nyert a dolog. Például csomagoló gép ellenőrzésénél mért mennyiségi eltérések miatt kell-e újra kalibrálni a gépet? Itt már a mintavételezés, a minta nagysága, az eloszlás, a hiba határ/tűrés értelmet nyert. És értelmet nyert a 0 és 1 közé eső szám is.

Remélem a fentiek alapján sikerül majd tartalommal feltöltened a tanultakat.

2012. szept. 3. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!