Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » CO2 tenziója (? )

CO2 tenziója (? )

Figyelt kérdés

egy adott térfogató tartály pl. 1dm^3

amiben 0,1dm^3 folyékony CO2 van (sűrűség adott, T, CO2 tenziója is) mekkora része fog "elpárologni"?

számolás annyira nem szükséges, csak elméleti menet kellene


2012. szept. 8. 15:44
 1/7 A kérdező kommentje:
annyi, h x dm^3 co2 fog gáz halmazáll. ba menni, és akkor a gáztér az 0,9+x, és az telítődik co2 gázzal? és akk gáztv el kiszámolom, h 0,9+xdm^3 gáztérben hány mol co2 van, és az egyenlő az x dm^3 elpárolgott co2 anyagmennyiségével?
2012. szept. 8. 16:01
 2/7 Silber ***** válasza:
Na álljunk meg egy szóra, mert ez így elég kesze-kusza. Ilyen számoláshoz pontos adatok kellenek. Hőmérsékletek, nyomások, térfogatok. Tudnunk kell a folyékony CO2 kezdeti sűrűségét, ebből következtetni tudunk a teljes bevitt anyagmennyiségre. Ezt követően kelleni fog a már egyensúlyban levő CO2 hőmérséklete és nyomása, mert ebből lehet számolni a gáz halmazállapotú rész térfogatát. Sajnos tenziót nemigen tudunk számolni (maximum valamilyen becslő módszerrel lehet közelíteni rá), inkább a mérési eredmények alapján tervezünk. Amennyiben megadsz kezdő paramétereket és tenziót, összehozhatunk valami számolást is.
2012. szept. 8. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

T=293k

P(CO2;293K)=5850kPa

asszem ennyi elég, de nem kell pontosan, elég annyi, h elmondod elméletileg a lényeget

2012. szept. 8. 16:55
 4/7 Silber ***** válasza:
A lényeget elmondtam már. Ha te bejuttatsz egy levákuumozott edénybe 0,1 dm^3 folyékony CO2-t, akkor annak egy része el fog párologni a kellő nyomás eléréséig, de ilyen kis térfogatnál elhanyagolható a folyadék térfogatváltozása. Tehát mondhatod, hogy 0.9 rész folyadékod és 0.1 rész gőzöd lesz.
2012. szept. 8. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Silber ***** válasza:
Fordítva. 0.1 rész folyadék, és 0.9 gőz.
2012. szept. 8. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Silber ***** válasza:

Tévedtem. Elkezdtem lemodellezni excelben, és rájöttem hogy ekkora anyagmennyiségű CO2 nem elég ahhoz, hogy 1 dm^3 tartálytérfogatban képes legyen létrehozni több mint 5,5 bar nyomást. Ideális gáz esetén is 2,4 mol lenne szükséges, míg Rho=770 kg/m^3-es folyadéksűrűséggel számolva csak 0,00175 mol a bevitt CO2 anyagmennyisége.

Tehát az összes folyadék halmazállapotú CO2 fel fog forrni.

2012. szept. 9. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. szept. 9. 09:40

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!